'Selvfølgelig skal vi have en folkeskole. Det handler om at investere i fremtiden'

'Selvfølgelig skal vi have en folkeskole. Det handler om at investere i fremtiden'
De sidste to år har Philip Kjøller været formand for Klemensker Land & byforening, men han har været med i bestyrelsen i flere år. Det var hans fortsatte engagement i en lokal folkeskole i Klemensker, der gjorde, at han sagde ja til at blive formand. Han brænder fortsat for etableringen af en folkeskole i Klemensker. Foto: Jacob Jepsen
NORD | Mandag 22. marts 2021 • 20:17
Lisbet Holst
Journalist
NORD | Mandag 22. marts 2021 • 20:17

– Det er kendetegnede for vores område, at hvis der skal ske noget, så skal vi selv i gang. Det er sjovt at se i Rønne, hvor man efter mange år begynder at snakke om, at der skal laves ny skaterbane. Det er ligesom om, at det de store steder er svært at få det lokale engagement, som vi har i de små samfund.

For Philip Kjøller, formand for Klemensker Land- & byforening, er sammenhold og opbakning og lysten til at løfte i flok for at gøre lokalsamfundet til et endnu bedre sted at bo og leve, Klemenskers kendetegn og store styrke.

I de større byer på øen kender man måske ikke hinanden på samme måde og snakker sammen, som man gør i Klemensker. Måske er man bare lidt mere sig selv nok, gisner Philip Kjøller.

– Her er det lidt ligesom folk, der foretrækker at bo i en lille boligforening, hvor man laver ting sammen – det her foregår bare i en lidt større skala. Man færdes i det samme lukkede miljø, så man kommer hinanden ved, siger Philip Kjøller.

Og man er ikke bange for at tænke stort, selv om man er et lille samfund. Det vidner klyngeprojekt om etablering af nye mødesteder i naturen om. Projektet har fået tilsagn om 4,7 mio. kroner fra Realdania, og man satser på at nå op på ti mio. kroner.

En del af projektet er etableringen af et torv i Klemensker ved den tidligere skole med aktivitetsmuligheder og legeplads. Det kan blive det samlingssted, som byen mangler og savner i dag. Projektet er et konkret eksempel på, hvad der kan lade sig gøre, når engagerede mennesker sætter sig noget for og arbejder benhårdt på det.

En ny skole?

En nybygget topmoderne folkeskole i Klemensker står øverst på Philips ønskeliste.

– Hvis man kigger på børnetallet i Klyngen (Klemensker, Rø og Nyker sogne), så er der omkring 335 børn i skolealderen. Heraf er cirka 150 børn i alderen 0-5 år. Vi var en del af Skole Nord i sin tid. Hvis man tager hele dét store skoledistrikt, så er der kun omkring 230 børn i skolealderen her, og de har så en folkeskole for 0.-9. klasse, hvor vi ikke har nogen. Kigger man mod Hasle-Rutsker og Sorthat-Muleby, har de lidt færre børn i skolealderen end vi har her. Så jeg synes stadig, at det er superærgerligt, at Klemensker ikke har en folkeskole, siger Philip Kjøller.

Er det realistisk at tro på, at Klemensker kan få en folkeskole?

– Absolut! Mest fordi vi på Bornholm rigtig gerne vil være flere bornholmere, og så er vi også nødt til at investere. Og jeg tænker, at det skal være snart. Og så skal man jo også have skoler de steder, hvor det giver mening i forhold til f.or eksempel transport. Klemensker har en central placering. Jeg synes stadig, der skal være skoler så mange steder som muligt på øen, men vi mangler helt sikkert en skole her, siger Philip Kjøller.

Privatskolerne

Ifølge Philip Kjøller går byens grundskoleelever især i skole på privatskolen i Nyker, nogle få tager til Hasle, nogle går i skole i Allinge, mens den største del af eleverne går i skole i Rønne. En hel del af Klemenskerfamilierne har valgt at sætte deres børn i privatskoler.

– Skolen i Nyker er en privatskole, og den har været rimeligt benyttet herfra. Ser man på økonomien i området, så er vi et af de lavestlønnede områder på Bornholm, men et af de steder, hvor der er flest forældre, der vælger en privatskole til deres børn. Det er på vejen til arbejde, det er nemt, derfor er det oplagt. Da vi havde en folkeskole i Klemensker, havde den 90 procent af alle elever i byen.

– Jeg tænker også, at når man nu har etableret en overbygning i Hasle, men stadigvæk kun har omkring 50 procents tilslutning fra skoledistriktet, så bliver man nødt til at lave en plan for, hvordan man får en større tilslutning til den overbygning. Det kunne være en mulighed at lave en skole for 0.-6. klasse i Klemensker. Men det kræver, at man investerer.

Så ved jeg godt, at der måske er nogen, der tænker, at så kommer der ikke børn herfra til Allinge eller Hasle, men det er meget få, der i forvejen vælger de veje. Set i det store lys er man nødt til at tænke "op i helikopteren", mener Philip Kjøller.

Hul i hovedet

Da Klemensker Skole til stor sorg og vrede i lokalsamfundets blev lukket i 2011, tænkte mange i byen, at nu kunne man iige så godt dreje nøglen om. Nu var det slut. Det holdt ikke stik. Heldigvis.

– Vi har mistet ildsjæle efterfølgende og skulle finde ud af, hvordan vi så klarer os. Heldigvis har vi stadig mange ildsjæle, og der er kommet nye til, det er superfantastisk, siger Philip Kjøller.

– Vi har jo formået at holde gejsten oppe, ikke for alle, for der var nogen, der havde brugt så meget krudt på skolen, at de faktisk var udbrændte. Jeg tror, de var mellem 70 og 80 mennesker i gang i arbejdsgrupper for at se, om de kunne bevare skolen. Skolen var i spil i mange år, så det var en vildt lang proces med et fatalt udfald, kan man sige. Det var der nogen, der ikke holdt til efterfølgende, siger Philip Kjøller.

Han – og med ham mange andre i Klemensker – mener fortsat, at det var det rene helt hul i hovedet, at kommunalbestyrelsen valgte at nedlægge den velfungerende Klemensker Skole. Prognoserne for skolen var dystre, men børnetallene var ok. Og hvor meget kommer datidens prognose så reelt til at holde stik, når det kommer til stykket? Bornholm er i gang med en optur.

– Tallene var jo med os, der manglede ikke børn. Det var rent politisk spil, der gjorde, at det endte, som det endte, mener Philip Kjøller.

Nybygget folkeskole

Der er masser af ledige kvadratmeter i byen at bygge en ny skole på. Og efter Philips mening vil det give langt mere mening at bygge en ny skole, fremfor at vende blikket mod den tidligere Klemensker Skole.

I dag holder Ungdomsskolen og lokale foreninger til her. Byen har fået Bygning C som foreningshus som erstatning for Fritidshuset. Det trækker fortsat ud med det projekt, som Land- og byforeningen da også fortsat har blikket rettet skarpt imod.

– Det håber vi på at få etableret færdig snart. Der er nogle hængepartier der. Det har været en sej kamp, siger Philip Kjøller.

Kvadratmeter til en billig pris

De sidste to år har Philip Kjøller været formand for Klemensker Land- og Byforening, men han har været med i bestyrelsen siden 2012. Det var hans fortsatte engagement i en lokal folkeskole, der gjorde, at han sagde ja til at blive formand.

Philip er født og opvokset i Klemensker. Da han og hans daværende kone besluttede sig for at flytte tilbage til deres hjemby, var det ikke fordi, han tænkte, at han skulle vende hjem. Mange af de mennesker, han var vokset op med og kendte engang, boede ikke længere i byen.

– Det var lige så meget huspriserne. Vi boede i Rønne, og vi ville gerne købe hus. Når vi boede i Rønne var det fordi, vi gerne ville være tæt på alt, men vi kom til at snakke om, hvor meget vi reelt brugte Musikhuzet eller gik i biografen, det var måske en til to gange om året, og på café, ja, det var også kun engang imellem. Og det kan man jo sagtens gøre herfra. Og så får man en hus, der i hvert fald er en tredjedel billigere end i Rønne.

De senere år er flere børnefamilier flyttet til Klemensker, og mon ikke de lave huspriser også har spillet en stor rolle for dem, mener Philip Kjøller.

Gennemsnitsalderen i Klemensker på 45,6 år og dermed den næstlaveste på Bornholm efter Vestermarie.

– Når der flytter en børnefamilie hertil, så kan man faktisk også få bedsteforældrene til at følge med i et eller andet omfang. Enten bor de til leje eller køber et lille hus. Det har vi set mange eksempler på – at man ligesom kan være der alle sammen, og man ikke skal have to jobs med høje indtægter.

Sammenhold i Klemensker

Hvis du skal nævne andre gode ting ved Klemensker, hvad tænker du så?

– Jeg tænker, at det er vores sammenhold og vores opbakning til hinanden. Vi har mange forskellige grupperinger, men når der skal ske et eller andet større, så spørger man rundt, og så møder folk op. Det er altså fantastisk. Se bare da hundeparken blev lavet på en weekend. Det er fantastisk dejligt.

At den noget forfaldne Klemens Kro endelig er blevet solgt og nu er ved at blive renoveret af de nye, unge ejere, har givet hele byen et boost, siger Philip Kjøller.

– Jeg tror faktisk, at det har betydet meget mere, end man umiddelbart tror. Vi har frygtet rigtig meget, at kroen bare fik lov til at stå og falde helt sammen. Så det er virkelig fantastisk. Hvis du havde spurgt mig for et halvt år siden, hvad jeg virkelig savnede i byen, så havde jeg sagt en café eller et andet sted, hvor man lige kunne dumpe ind og mødes og sige hej. Det har jeg lidt en forhåbning om, at vi kan på kroen fremover. Jeg er slet ikke i tvivl om, at med den måde, de nye ejere kører det på – med den gejst – så skal det nok gå. Og det smitter altså, det gør det. Alle bliver bare 50 procent gladere.

 


Om Philip Kjøller

Philip Kjøller, 41 år, er født og opvokset i Klemensker. Efter at have boet i Aakirkeby og Rønne i otte år, flyttede han i 2009 tilbage til Klemensker. Han er uddannet bygningsmaler og arbejdede som det i omkring ti år, indtil han udviklede eksem på grund af malingen og måtte finde et andet erhverv.

I december 2016 etablerede han sit enmandsfirma "Philips Vinduespolering". Han startede op i samarbejde med en anden vinduespudser, men efter kun halvandet år havde han tilstrækkeligt mange kunder til, at han kun havde tid til sit eget firma. Philip Kjøller er glad for sit arbejde, det er dejligt at kunne arbejde udenfor og selv kunne tilrettelægge sit arbejde og sin arbejdsdag. Han bruger meget af sin fritid på arbejdet som formand for bestyrelsen i Klemensker Land og Byforening.

Philip er far til en søn på snart 11 år og har en bonusdatter på 11 og en bonussøn på snart 10. Han er kæreste med Anni, der også bor i Klemensker.

 


Philip Kjøller om Klemensker

Hvad er det bedste ved Klemensker?

– Det er vores sammenhold og vores opbakning til hinanden.

Hvad mangler der i Klemensker?

– En nybygget topmoderne folkeskole.



FÅ ABONNEMENT