Børn der slår har ofte brug for flere kram - derfor har Lisa skrevet en bog

Børn der slår har ofte brug for flere kram - derfor har Lisa skrevet en bog
Eget foto
DAGENS NAVN | ABONNENT | 13. SEP 2023 • 05:30
DAGENS NAVN | ABONNENT
13. SEP 2023 • 05:30

28-årige Lisa Søgaard møder i sit arbejde de småbørn, der slår, spytter, råber, bander og flygter, når de er i dagtilbud. Derfor har hun skrevet en håndbog til de pædagoger, der står i konfliktfyldte situationer.



Kan du fortælle lidt om dig selv?

– Jeg brænder for at hjælpe børn på vej, der har særlige eller svære udviklingsbetingelser med i bagagen. Det er eksempelvis langt fra alle børn, der fødes ind i familier med tilstrækkelige mængder ro, overskud og omsorg til deres børn. Det kan der være rigtig mange og gode grunde til. Men det præger unægteligt barnets betingelser for udvikling og den adfærd, barnet udviser overfor pædagogerne i daginstitutionen.



Du har udgivet en bog. Hvordan kan det være?

Få fuld adgang til Tidende.dk

Første måned 0 kr.
Herefter 109 kr./md.

Se andre abonnementer her




HVOR DRØMMER VI OS HEN? OM KULTUREN

Hvad skal fremtiden være, når det gælder Bornholm og kulturen. En rækker engagerede og vidende eksperter og læsere bidrager med deres bud. Send gerne dine tanker til debat@tidende.dk.