Træffet finder sted i Kristi Himmelfartsferien fra torsdag den 26. maj til søndag den 29. maj på vandrehjemmet Nordly i Sandvig, og der er tilmeldt i alt 32 glade vandrere, som bor ovre, ligesom der også er flere af lokalafdelingens 134 medlemmer, som har meldt deres ankomst.
– Det har været en stor udfordring for vores lille forening af tilrettelægge arrangementet dels på grund af coronakrisen og derefter Ukrainekrigen med deraf følgende stigende priser, siger lokalafdelinens formand, Kirsten Lund-Hansen.
– Vi havde endda satset på flere deltagere, og vi har så derfor kun de bedste ønsker om at arrangementet bliver afviklet i bedste gode ånd, som det er tilrettelagt i, og vi glæder os til at vise vor ø frem til vandregæsterne samt alle vore lokale medlemmer, som naturligvis også er velkomne, siger hun.
På landsplan har organisationen 10.000 medlemmer.