Åben igen

Åben igen
Rønne Havbad har fået en betinget midlertidig ibrugtagningstilladelse, og saunaen ved Galløkken er derfor åben igen. Arkivfoto: Sarah Thun Kristensen
KULTUR | 4. JUL • 12:48
Henrik Nielsen
Journalist
KULTUR | 4. JUL • 12:48

Kommunen har givet Rønne Havbad en betinget midlertidig ibrugtagningstilladelse til saunaen ved Galløkken.

I midten af februar åbnede Rønne Havbad sin sauna ved Galløkken med taler, levende musik og en kold dukkert, men mindre end to uger efter lukkede regionskommunen den igen med henvisning til, at der ikke kunne gives en ibrugtagningstilladelse.

Siden har parterne ligget i administrativ tovtrækning om blandt andet byggetilladelsen og spildevand, men den er foreløbig slut, og Rønne Havbad har fået en betinget midlertidig ibrugtagningstilladelse, fortæller kommunen.

Tilladelsen indebærer, at Rønne Havbad kan åbne dørene for sine medlemmer og tage saunabygningen i brug i dag, fredag. Det omfatter adgang til både sauna, toilet og omklædningsrum.

Styr på forhold

Med tilladelsen følger nogle betingelser om forhold, der skal styr på, for at ibrugtagningstilladelsen kan blive permanent. Det gælder blandt andet tilgængelighedskrav fra Dansk Handicap Forbund og spildevandsforhold. Regionskommunen fortæller, at den forventer, at de sidste detaljer falder på plads i løbet af det kommende år, så der kan gives en endelig ibrugtagningstilladelse.

Ifølge kommunen har den og Rønne Havbad samarbejdet konstruktivt om at finde løsninger, der imødekommer krav fra både Kystdirektoratet, Dansk Handicap Forbund og andre relevante myndigheder.

Et voldsomt mareridt

Formand Helene Rask Grøn fra foreningen Rønne Havbad glæder sig over afgørelsen og fortæller, at saunaen er åben fra i dag, fredag, og bortset fra om mandagen vil den i sommer være åben om morgenen og igen fra midt på eftermiddagen hver dag.

– Hele håndteringen af denne sag har været et voldsomt mareridt og stor belastning for bestyrelsen, og vi er meget glade over, at der er lys i tunnelen, fortæller hun i en pressemeddelelse.

Hun kalder samtidig på alle gode kræfter, da der er nogle opgaver, der skal løses.

– Nu skal der etableres en stolelift, handicapparkeringsskiltet skal flyttes hen til saunaen, vi skal have genopbygget bænke og faciliteter til at hænge tøj, og trædækket skal bygges lidt om, så det tilfredsstiller de nye krav, fortæller hun.

Medlemmerne kan i øvrigt se frem til en medlemsfest i sensommeren, fremgår det.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT