Nordisk lys på særudstilling

Nordisk lys på særudstilling
Søren Rønholt: Færøerne 2014. Udstillingen "Himmellyset – nordisk lys og landskaber" med værker af Søren Rønholt åbner den 29. april.
NOTITS | ABONNENT | 8. JAN 2023 • 20:00
Holger Larsen
Journalist
NOTITS | ABONNENT
8. JAN 2023 • 20:00

Kunstfaglig leder Tine Nygaard på Bornholms Kunstmuseum fortalte ved nytårskuren blandt andet om de kommende særudstillinger i 2023.

– Vi får to grand ladys til sommer. Inge Lise Westmann og Johanne Foss, der begge er omkring de 80 år. Det bliver primært grafik, vi kommer til at præsentere fra dem begge to.

– Vi får en stor udstilling om det nordiske lys og landskab, som er en udstilling, der følger efter de udstillinger, vi havde sidste år med Ruth Campau og Christina Augustesen. Det er Søren Rønholts meget store fotografier, som omslutter beskueren. Det er landskabsfotografier fra hele Norden, oplyser Tine Nygaard.

Den kunstfaglige leder orienterede om de tre spor, man arbejder med i udstillingerne:

– Vi arbejder på at lave en ny præsentation af den permanente samling i forbindelse med åbningen af det nye museum. Vi forbereder det nye Museum for Lys og laver udstillinger, som peger frem mod det. Og så arbejder vi med moderne skulptur.

Formidling

Tine Nygaard oplyser, at man vil fortsætte med formidlingssporet, hvor man på forskellige måder sætter samtalen i centrum. Det kan for eksempel være, hvor kunstnere fortæller om deres egne og hinandens værker.

– Vi har lavet en brugerundersøgelse. Den viser blandt andet, at vores gæster knytter oplevelsen på museet meget tæt til naturen rundt om museet. Den forbindelse mellem natur og kunst er også noget, vi kommer til at arbejde videre med, slutter Tine Nygaard.

 

FÅ ABONNEMENT