90 millioner i frit fald

90 millioner i frit fald
Arkivfoto: William Sonne Kaalø
TOPNYHED | TRAFIK | Fredag 13. juni 2025 • 05:30
TOPNYHED | TRAFIK | Fredag 13. juni 2025 • 05:30

Opgaven om flytransport af mandskab og patienter mellem Bornholm og København bliver alligevel ikke afgjort via et udbud. Region Hovedstaden har nemlig annulleret udbuddet på grund af fejl.

På grund af en fejl i udbudsmaterialet har Region Hovedstaden annulleret EU-udbuddet af opgaven om flytransport mellem Bornholm og København.

Det oplyser regionen i et skriftligt svar til Tidende.

I stedet indleder regionen nu forhandlinger ”med én mulig leverandør, DAT, om flyruten mellem Bornholm og København.”

Regionen uddyber ikke, hvorfor der kun er én mulig leverandør.

Udbuddet handler mere specifikt om transport af patienter og mandskab mellem Bornholm og København for Region Hovedstaden, Bornholms Regionskommune og politiet, og den anslåede værdi på opgaven er 90 millioner kroner.

Det var ellers meningen, at Region Hovedstaden ville tildele en kontrakt til et flyselskab her i midten af juni, har regionen tidligere oplyst. Men nu er det hele altså annulleret.

”Regionen forventer, at der vil være landet en aftale om flydriften i slutningen af året, så der fortsat vil være en god og stabil flyrute mellem Bornholm og København til glæde for patienter, sundhedspersonale og øvrige borgere på øen,” oplyser Region Hovedstaden til Tidende.

DAT er overrasket

Flyselskabet DAT opererer i dag flere daglige flyvninger mellem Bornholm og København på baggrund af en rammeaftale med Region Hovedstaden og Bornholms Regionskommune.

Den aftale blev i første omgang forlænget af regionen ét år, men den udløber om et halvt års tid – i slutningen af november. Derfor har opgaven været sendt i udbud.

– Helt overordnet er vi glade for, at der nu er kommet et udbud, og at man fra udbyders side har forsøgt at imødekomme nogle af de udfordringer, som har gjort, at den nuværende rammeaftale ikke længere har været en for os god aftale, har selskabets marketingchef, Ann Hartl, tidligere udtalt.

Nu kalder DATs kommercielle direktør, Robert Rungholm, det for ærgerligt, at udbuddet ikke bliver afgjort på grund af en fejl.

”Det er selvfølgelig ærgerligt, og måske ikke lige det vi havde ventet. Det er lagt en god mængde arbejde i det fra begge sider, men jeg tror ikke, at det er helt spildt,” skriver han i en mail til Tidende.

Ville I hellere have, at det var blevet afgjort på normal vis?

”Det betyder nok ikke så meget for os. Det vigtigste er at lande det rigtige sted og med en god løsning,” svarer Robert Rungholm.

Hvordan vil I gå til forhandlingen med Region Hovedstaden, og hvad bliver jeres krav for at indgå en aftale med regionen om transport af mandskab og patienter jævnfør udbuddet?

”Vi kommer til at være så fleksible som vi overhovedet kan være. Vi ved, hvor vigtigt det er ikke kun at have en forbindelse, men også en frekvens der rent faktisk batter. Ikke kun for patienter og pendlere men også for tilflyttere, erhvervsliv, de unge, de ældre og mange andre. Tilbuddet i dag er jo ikke specielt godt i forhold til hvad det var engang, og det vil være rigtig ærgerligt, hvis det blev yderligere forringet,” skriver Robert Rungholm, der tilføjer:

”Det vigtigste for os bliver at finde en løsning, der er langvarig og stabil, en som alle parter kan regne med, og noget som borgerne har råd til. En god permanent løsning med forudsigelighed for alle, det ville være rart,” lyder det fra DATs kommercielle direktør.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT