Socialdemokrater under anklage: ”Det var ikke snyd – det var innovation”

Socialdemokrater under anklage: ”Det var ikke snyd – det var innovation”
Så gik den ikke længere. Socialdemokratiet er kæntret. Foto: Søren Strandman-Møller
KULTUR | 24. MAJ • 19:00
KULTUR | 24. MAJ • 19:00

Alle partier væltede rundt efter en tur i sækken.

Her er en gåde: Hvad sker der, hvis man propper otte politikere ned i to megasække? Svaret kommer lidt længere nede, men billedet i historien kan dog give et diskret vink.

Det er lørdag. Der er Bornholms Familiedyrskue på travbanen. Om eftermiddagen bliver der kaldt til politisk bondedyst. Socialdemokraterne stiller med fire personer. Blå blok har sat et kludetæppe sammen af tre partier, som skal teste samarbejdet inden kommunalvalget til efteråret. Faktisk skulle blå blok have stillet op i en anden formation, men den er gået i ged. Og årsagen giver anledning til spekulationer. Mere om det senere.

Som politiker er der mange måder at promovere sig på. Man kan eksempelvis vælte rundt i en plastiksæk på en travbane, hvilket en spindoktor tilsyneladende har regnet ud, at der kan være stemmer i. Står det til troende, er der godt med krydser til de otte lokalpolitikere, der hoppede i sækken. Eller rettere sagt – snublede.



Trods Sebastian Bærnthsens indsats kollapsede blå blok alligevel. Men kom dog hurtigt på benene og vandt sækkevæddeløbsdisciplinen. Foto: Søren Strandman-Møller

 

Nyt ord for snyd: Innovation

Efter dagens bondedyst står to ting helt klart: Der er urent trav i blå bloks metoder. Man stiller ikke med to landmænd til en bondekamp, når modstanderne er et bundt akademikere blottet for yvertække. Socialdemokraterne snyder til gengæld så vandet driver. I alle discipliner.

Da de ser, at blå blok er hoppet over målstregen, stiger de ganske enkelt ud af sækken, trækker den over hovedet og piler i mål. Konfronteret med spørgsmålet om, hvorvidt de røde snyder, bliver der da også fluks krøbet til korset.

– Ja, siger Niels Bertelsen.

Man kommer dog bare ikke nødvendigvis længst med ærlighed i politik, hvilket Niels Bertelsen får et lynkursus i. Ann Rubæk-Nielsen overtager nemlig hurtigt ordet og udlægger snyderiet med følgende ord:

– Det er kreativ udvikling. Det er innovation.



De røde måtte erkende, at de blå var bedst i sækken. Men så kan man da altid tage den over hovedet og snydeløbe sig i mål. Foto: Søren Strandman-Møller

 

Kreativ udvikling og innovation er tilsyneladende fysisk krævende. I hvert fald blev der trods de varmluftsnavngivne fupnumre prustet og pustet.

Hvor stort er et valgløfte?

Venstres Frederik Tolstrup er landmand. Det får man muller af. Desuden er han også udpræget praktisk begavet, så hjulet bliver hurtigt skruet af. Hjulet skal bruges til en trillebør. Trillebøren er stor. Den skulle dog have været større.

– Der er ikke plads til så mange valgløfter i den trillebør, siger Venstres spidskandidat. Med eftertryk. Hvor meget et valgløfte i grunden fylder, står dog hen i det uvisse.



Frederik Tolstrup er klar til at sætte hjul på sin trillebør. Men han afviser på det kraftigste, at den skal læsses med valgløfter. Foto: Søren Strandman-Møller

 

Nu skal der bæres vand i en mælkejunge, og der skal også en haveslange i spil. Den er gået i hårdknude. Det er partikollegaen Sebastian Bærnthsen mand for at fikse. Kaptajn Tolstrup ser til, mens han tydeligvis fintænker lidt. Blå blok er langt foran socialdemokraterne, og han har endda måttet sammensætte en koalition af tre partier for at overhovedet at kunne stille op. Hmm... Koalition. Kommunalvalg. Valgforbund. Forbundsfæller. Fællesskab. Fredrik Tolstrup tænker videre.

Munden fuld af svin

Nu er det halmballetid, og mullerne skal igen i spil. For ballerne skal ud at flyve ved håndkraft. Hen over en jernstang. Her viser blå blok sig igen fra sin stærkeste side. Ballerne svæver elegant over stangen, mens socialdemokraterne atter tyr til snydetricks. De kravler op på Storm P-konstruktionen og løfter ballerne over. Humbug.



Tolstrup lader ballerne svæve. De andre kigger imponeret på Tolstrups baller. Foto: Søren Strandman-Møller

 

 



Anne Thomas er ikke meget for at kaste med sine baller. Det er Christian Faurholdt Jeppesen heller ikke. Selvom reglerne foreskriver det. Foto: Søren Strandman-Møller

 

Tæt på mål er blå blok dog ved at blive ramt af muren. Svinemuren. For der skal køres hotdogs ned, og med en puls på 167 er det ikke lige her, munden er kalibreret til at tygge gris.

– For satan, hvor er den stor!, siger Sebastian Bærnthsen. De andre fniser og griner fjantet over kommentaren. Hvorfor dog det?

– Ad, der er sennep på. Det smager ad helvede til, hviner Mette Sode Hansen.

De tre blå mænd har ikke noget at indvende mod sennep. Socialdemokraterne får dispensation til at afstå fra fuldendt hotdogs-gnaskning. Hvem afstår fra en kæmpehotdog? Det giver ingen mening. Men det hjælper dem heller ikke.



Mette Sode Hansen kan ikke fordrage sennep. Hun hyler løs efter hver en bid. Sebastian Bærnthsen kører en meget offensiv spiseteknik, når det kommer til hotdogs. Foto: Søren Strandman-Møller

 

Mere spin

Dysten er slut. Blå blok snupper en suveræn sejr trods konstante snydetricks fra modstanderne.

Anne Thomas galopperer væk fra travbanen som en anden Tarok og overlader ansvaret for krisestyringen til Ann Rubæk-Nielsen. Der dog fortsat ikke anerkender regelbrud som værende snydetricks.

– Alle kneb galt. Vi arbejder med nye strategier, siger hun. Pladen er gået i hak.

Hvordan er det at tabe til blå blok?

– Det er kun én af mange runder. Vi kommer stærkt tilbage, lyder det fra Rubæk-Nielsen.



Hvem var der, der vandt i dag. Det var dem fra blå blok af. Frederiks Tolstrups grimasse afslører skånselsløst, at bondekamp ikke er for sjov. Mette Sode Hansen, Sebastian Bærnthsen og Magnus Larsen tager det knap så alvorligt. Foto: Søren Strandman-Møller

 

Er der krise i blå blok?

Frederik Tolstrup har travlt med at juble.

– Vi demonstrerer sammenhold i blå blok, floskler han løs med politikermund i femte gear.

Men hov. Venstre skulle have været på hold med De Konservative. De Konservative er udeblevet. Det virker ikke til at være en tilfældighed.

– De var ramt sygdom, siger Frederik Tolstrup. Hmm…sygdom…javel ja.

Den konservative spidskandidat har tidligere udtalt, at han godt kunne finde på at pege på en socialdemokrat som borgmester, hvis han ikke selv napper kæden. Er det den virkelige årsag til, at de ikke er med i dag?

– Vi har stor tillid til dem, replicerer Tolstrup. Floskelautomaten kører fortsat på fuldt drøn. Men Tolstrup er ingen amatør. Han får fluks fjernet fokus fra de potentielle problemer.

– Det lykkedes os at skrabe en ekstra venstremand sammen, siger han.

Skrabe en venstremand sammen. Hvordan gør man den slags i praksis?



Sebastian Bærnthsen har gang i en avanceret solobondage. Magnus Lasen ser misundeligt til, mens Frederik Tolstrup leger linselus. Foto: Søren Strandman-Møller

 

 



Damerne først. I hvert fald i Socialdemokratiet. Ann Rubæk-Nielsen strækker hånden frem for at indgå katastrofen, mens Anne Thomas ser bekymret til. Niels Bertelsen med kasketten er mere end blot almindeligt bekymret. Foto: Søren Strandman-Møller

 

 

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT