Bornholmerne får en festkoncert: 'Vi skal fejre, at vi stadig er fri'

Bornholmerne får en festkoncert: 'Vi skal fejre, at vi stadig er fri'
Bjarne Kure og Janne Lærkedahl er hovedkræfterne bag festkoncerten "Den forsinkede fred", som opføres i Hasle Hallen den 6. april. Foto: Anette Vestergaard.
KULTUR | 29. MAR • 05:30
KULTUR | 29. MAR • 05:30

I anledning af 80-året for den bornholmske befrielse har frivillige i Hasle arrangeret en stor koncert til ære for de bornholmere, der måtte vente næste et år, mens resten af verden festede. Men for Bjarne Kure, der er en af nøglepersonerne i Den Forsinkede Fred, er det ikke kun befrielsen, vi skal fejre.

I Hasle er forberedelserne til en begivenhed ud over det sædvanlige i fuld gang. 6. april danner Has...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT