Havdronerne i Nexø: 'Det er hemmeligt'

Havdronerne i Nexø: 'Det er hemmeligt'
Havdronen Orca er udviklet af af den danske virksomhed Copenhagen Group. I den kommende tid vil det være muligt at spotte dem i farvandet ved Nexø Havn. Foto: Annette Timmermann
TOPNYHED | FORSVAR | 9. JUN • 05:30
TOPNYHED | FORSVAR | 9. JUN • 05:30

Store, ubemandede fartøjer sejler i de kommende måneder rundt i Nexø Havn. Hvad de skal bruges til, ønsker hverken havnen eller virksomheden at dele. Havdronerne kan dog også have et fredeligt formål.

De er 13 meter lange, sorte, ubemandede og ligner noget fra en sci-fi-film.

I den kommende tid ligger flere havdroner af typen Orca fra den danske virksomhed Copenhagen Group i vandoverfladen i Nexø Havn. De tiltrækker nysgerrige blikke, men hvad de avancerede fartøjer konkret skal bruges til, holdes hemmeligt.

Nexø Havn har ifølge den administrerende direktør indgået en aftale med virksomheden bag, som har lejet sig ind i havnen i to en halv måned, men yderligere informationer holdes tæt til kroppen.

– Det er hemmeligt, siger administrerende direktør Carsten Andersen.

Han fortæller, at havnens rolle begrænser sig til at stille faciliteter og praktisk hjælp til rådighed.

– De har lejet faciliteter, ligesom mange andre gør løbende. Vi har intet med aktiviteterne at gøre og ved heller ikke mere om det, siger han.

Hos Copenhagen Group, der er virksomheden bag de store droner, er man ligeledes tilbageholdende med informationerne. De oplyser, at opholdet i Nexø handler om udvikling, test og demonstration af "maritime autonome teknologier". Virksomheden ønsker dog ikke at kommentere konkrete projekter - heller ikke det i Nexø Havn.

– Nexø er valgt ud fra en samlet vurdering af de maritime forhold og de praktiske rammer for aktiviteterne, fortæller Frederik Vilhelm Greibe, der er Chief Corporate Affairs Officer for virksomheden Copenhagen Group.

Han understreger samtidig, at aktiviteterne i Nexø Havn foregår efter gældende regler. Der er ikke forhold, som bør give anledning til bekymring blandt borgere eller andre brugere af havnen, oplyser virksomheden.

Havets vagthund

Selvom formålet med aktiviteterne i Nexø holdes hemmeligt, giver havdronernes teknologi et indblik i, hvorfor fartøjerne vækker interesse verden over.

Ifølge droneforsker ved Aarhus Universitet Simon Pedersen fungerer en overfladedrone i princippet som et almindeligt skib. Dog uden et eneste menneske ombord. Det gør fartøjerne billigere at drive og giver mulighed for at overvåge store havområder.

– Hvis man skal være mange steder på én gang, er det nemmere at have ubemandede fartøjer. Det bliver vanvittigt dyrt, hvis man skal bruge klassiske både og fulde besætninger til almindelig overvågning, siger han.

Havdroner bliver i stigende grad brugt i civile sammenhænge, særligt til overvågning af kritisk infrastruktur som havanlæg, energiforsyningsanlæg og vindmølleparker. Her kan dronerne patruljere områder mere effektivt til en brøkdel af prisen.

Sidste år skulle fire havdroner fra virksomheden Saildrone søsættes i Østersøen. De 10 meter lange ubemandede fartøjer var militære havdroner og havde til opgave at overvåge kritisk infrastruktur og særligt de mange rørledninger, der findes på bunden af havet. Det er altså ikke nyt, at droner bliver brugt i farvandet omkring Bornholm.

Billigere, bedre og mere udbredt

I takt med, at teknologien bag dronerne har udviklet sig, er dronerne blevet både bedre og billigere. Det har fået nye aktører til at rette øjnene mod dem.

– Udviklingen på droneområdet er drevet af både forsvar og det civile. Når trenden er billigere og bedre, giver det god mening, at forsvaret kigger i dronernes retning. Det er ikke kun i Danmark, men også på globalt plan, at droner bliver brugt mere, siger Simon Pedersen.

Ifølge droneforskeren kan havdroner bruges til alt fra overvågning og inspektion til sikkerheds- og forsvarsopgaver. I militær sammenhæng kan de blandt andet anvendes til at holde øje med områder til søs og registrere aktiviteter, der kan være fjendtlige.

Dronemodellen Orca fra virksomheden Copenhagen Group adskiller sig fra mange andre havdroner ved sin størrelse. Den kan, ifølge Simon Pedersen, være en fordel.

– Orcaen har en vis størrelse, der gør, at den kan bære større og mere avanceret udstyr. Samtidig kan der i Østersøen være relativt store bølger, og der vil en større havdrone være bedre. Orcaens længde og form gør, at den ligger mere stabilt i bølgerne. Det vil gøre den bedre rustet til det hårdere vejr.

Han understreger dog, at størrelsen ikke alene afslører, hvad fartøjerne bruges til i Nexø Havn. Derfor skal folk heller ikke være nervøse, hvis de spotter de store havdroner.

– Generelt skal man ikke per automatik være bange for droner, bare fordi det er droner. De bliver anvendt i mange forskellige sammenhænge og til fredelige formål.

Hvad de sorte havdroner konkret skal foretage sig i farvandet ud for Nexø, forbliver uvist. Foreløbig holder både havnen og virksomheden Copenhagen Group kortene tæt til kroppen.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT