To fængselsdomme i stor hvidvasksag

To fængselsdomme i stor hvidvasksag
Arkivfoto
KRIMI | 17. JAN • 15:05
KRIMI | 17. JAN • 15:05

En kvinde frifundet, mens to andre blev idømt fængselsstraf for en større sag om hvidvask. 

Fredag faldt der dom i de tre resterende sager i den omfattende hvidvasksag, som onsdag var for retten.

I alt fem kvinder var tiltalt for i en periode fra foråret 2020 frem til oktober samme år at have overført penge som direkte eller indirekte var udbytte af en strafbar lovovertrædelse for at skjule eller tilsløre den ulovlige oprindelse. For tre af personerne var der tale om så store beløb, at anklageren krævede fængselsstraf, mens der i de sidste to tilfælde var udstedt et bødeforelæg på 7.500 kroner.

Hvidvasken er foregået med samme bagmand, som også er sigtet på Bornholm, og langt de fleste overførsler stammer fra et konkursramt selskab, forklarede anklager Mads Larsen tidligere på ugen.

To fængselsdomme

Onsdag blev en 25-årig kvinde idømt en bøde på 7.500 kroner for at have videreført 15.000 kroner, mens en anden 25-årig fik fire måneders betinget fængsel med vilkår om samfundstjeneste, da hun havde over i alt 13 gange havde modtaget 248.398,50 kroner og derefter overført 241.500 kroner til den føromtalte bagmand.

De tre resterende sager blev optaget til dom fredag, og her er en 25-årig kvinde, der var tiltalt for en enkel overførsel af 15.000 kroner, frifundet for hvidvask og slap dermed for bøde.

– Der er lagt vægt på, at det kun var den ene overførsel, og at det på baggrund af hendes forklaring ikke kan lægges til grund, at hun har medvirket til hvidvask, fortæller Mads Larsen.

Der skulle dog også afsiges dom i to mere alvorlige sager, idet en 26-årig var tiltalt for at have modtaget 473.937,38 kroner på sin konto og derefter hævet 465.771,44 kroner til tredjemanden. Hun fik en dom på seks måneders betinget fængsel, men ikke noget vilkår om samfundstjeneste, oplyser anklageren.

– De har lagt vægt på, at hun har fået et meget begrænset udbytte af hvidvasken, og der er gået lang tid siden gerningstidspunktet, hvorfor straffen er betinget, siger Mads Larsen.

I den sidste sag var der tale om en 26-årig kvinde, som havde modtaget 17 overførsler til et samlet beløb af 243.949,56 kroner. Herefter havde hun hævet 235.450 kroner til bagmanden.

Her endte straffen med fire måneders betinget fængsel, men med vilkår om samfundstjeneste.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT