Oktoberfest er bare begyndelsen: Vil skabe mere liv i byen

Ved den traditionsrige tyske Oktoberfest, tapper Münchens borgmester den første øltønde som en officiel åbning af folkefesten. Til festen hos Penyllan er det dog ikke Jacob Trøst, men virksomhedens ejer, Christian Skovdal Andersen, som har fået æren. Video og fotos: Jesper Gynther
ERHVERV | Lørdag 27. september 2025 • 21:02
Jesper Gynther
Journalist
ERHVERV | Lørdag 27. september 2025 • 21:02

Lørdag aften er der Oktoberfest i Penyllans nye lokaler på Tejn Havn. Det markerer begyndelsen på en række arrangementer, som mikrobryggeriet vil holde for at skabe mere liv i byen uden for højsæsonen. Beboerne kan blandt andet snart se frem til biograffilm og valgflæsk.

Det skal også være sjovt at bo i Tejn i vinterhalvåret.

Det mener Christian Skovdal Andersen, som ejer Penyllan. Han skyder derfor nu en række arrangementer i gang i mikrobryggeriets nye lokaler på havnen. Det første er en oktoberfest lørdag aften, hvor de besøgende får fornøjelsen af tyskinspireret mad, øl og musik.

– Overordnet set prøver vi at give os i kast med at udvide sæsonen. Det er klart, at højsæsonen er altid der, hvor der er mest travlt, for der er alle turisterne. Men vi kunne også tænke os at lave noget for de lokale, siger Christian Skovdal Andersen, som satser på at lave et særligt arrangement nogle gange om måneden.

Derudover vil Penyllans bar sandsynligvis holde almindeligt åbent fredage og lørdage vinteren over.


Stefan Thunberg (tv) har været til flere Oktoberfest i Danmark, og derfor ejer han et par lederhosen. Han har dog endnu tilgode at opleve en vaskeægte Oktoberfest i Tyskland. Ved sin side har han Brian Kozuch fra Beerhouse Bornholm.

Plantemand i lederhosen

Christian Skovdal Andersen er selv mødt op til Oktoberfesten i brune lederhosen, mens resten af medarbejderstaben også er i tyrolertøj.

Et par gæster har ligeledes trukket i den klassiske Oktoberfest-uniform, heriblandt Stefan Thunberg, som mange måske kender som ejeren af Lilliendal Plantecenter. Han bor i Allinge, og han vil klart tage den korte tur til Tejn, når Penyllan holder arrangementer.

– Det er jo dejligt tæt på, hvor jeg bor. Og generelt synes jeg jo, at det er fantastisk, at vi kan lave sådan nogle arrangementer på øen. Det er super godt for erhvervslivet at få trukket nogle mennesker til på den her måde, det synes jeg er rigtig godt, siger han.

Som helårsbeboer på nordlandet er han glad for, at der er nogle steder, hvor man kan opleve noget sjovt, også når turisterne er væk.

– For ellers er Bornholm jo en turistø, og man kan sige, at der sker jo kun noget om sommeren. Så det er jo fantastisk, at der er nogen, der har taget initiativ til at holde åbent her om vinteren. Ligesom rigtig mange af restauranterne efterhånden på Bornholm har valgt at holde åbent om vinteren, så vi også kan benytte dem hele året. Det synes jeg er super godt, og man skal støtte op om det, for at det skal kunne blive her.


Mette og Thomas Steenbeck er gået helhjertet ind til festen.

Fleksboligejer besøger Penyllan hver eneste dag

Ægteparret Thomas og Mette Steenbeck er også mødt op i tyrolertøj. De bor til daglig i Søborg, men ejer også en fleksbolig i Tejn og besøger derfor byen 12-14 gange om året - heriblandt i efterårsferien og vinterferien.

Derfor er de også glade for, at Penyllan har tænkt sig at holde nogle specielle arrangementer uden for højsæsonen.

– Vi prøver gerne at komme forbi her hver dag, når vi er her, for når jeg er på Bornholm, så har jeg fri. Så vi kommer her rigtig tit, og vi bakker også op om det, når de har noget, fortæller Thomas Steenbeck, som er glad for, at der er rigtig mange andre, som også er mødt frem til Oktoberfest.

– Jeg tror, at der er lidt flere mennesker i dag, end der plejer at være, så det er jo hyggeligt.

Han havde dog håbet på, at der var lidt flere, som havde valgt at møde op i tyrolertøj.

– Men vi må jo bare stå ved, at det stort set bare er os, der har gjort det, siger han og krydser fingre for, at det bliver en tradition med Oktoberfest hos Penyllan.

– Det ligger lige til højrebenet for et bryggeri at holde Oktoberfest, konstaterer han.


Personalet på Penyllan er også klædt ordentligt på til Oktoberfesten.

Snart gratis biograffilm

Næste arrangement hos Penyllan bliver i den kommende weekend, hvor mikrobryggeriet lægger lokaler til det godtgørende arrangement Lyserød Lørdag, som samler penge ind til forskning i brystkræft.

I efterårsferien bliver det uhyggeligt, for der bliver der pyntet op til Halloween med græskar og skeletter.

– Der holder vi åbent hver dag, hvor vi prøver at få lavet nogle aktiviteter, der er Halloween-agtige, ligesom de har lidt i Gudhjem. Det synes jeg også, at Tejn kan være med på, så der også er noget for ungerne, siger Christian Skovdal Andersen.

Ellers håber han snart på at kunne invitere byens borgere til gratis biograffilm.

– Lige så snart jeg får mit surroundanlæg til at virke, som jeg har bøvlet med de sidste par dage, så begynder vi at køre det her bryggerbio, hvor vi fremviser film gratis. Der har vi fået en god aftale i stand, så hvis vi viser det gratis, så kan vi få lov til at vise det relativt billigt.

Hvilken film bliver den første?

– Det går vi og snakker om, men jeg stemmer for, at det skal være den første Godfather-film. Fordi tanken er nemlig, at vi viser filmen, og så laver vi noget mad, der passer til. Så der bliver sådan et fællesspisningselement over det. Og Godfather vil selvfølgelig være spaghetti med kødboller, som så er lavet af hestekød.

– Vi satser på, at vi kan gå i nul, hvis folk drikker nogle øl. Og tjene på det, hvis de drikker mange øl.


Christian Skovdal Andersen og Jessica Andersen har de seneste 10 år drevet et mikrobryggeri på havnen i Tejn. Nu er de flyttet i nye lokaler, som giver flere muligheder for at holde åbent om vinteren uden at fryse til is.

Behøver ikke længere dunjakke og vanter

Til november er drømmen at kunne holde valgaften i forbindelse med kommunalvalget tirsdag den 18. november. Til december vil der være en række julearrangementer. Blandt andet skal mikrobryggeriet traditionen tro lancere årets julegløgg.

Penyllan har tidligere prøvet at holde julearrangementer, men det bliver forhåbentlig en meget bedre oplevelse denne gang, da de nye lokaler er isolerede.

– Jeg er meget optimistisk, fordi der, hvor vi har vores butik og bar nu, det er enden af et gammelt frysehus, så det skulle være rimelig godt isoleret, må man gå ud fra. Så der er vi overbevist om, at vi sagtens kan få en behagelig temperatur, siger Christian Skovdal Andersen og oplyser, at der vil blive skruet helt op for nogle varmeblæsere, som han ejer.

– Så forhåbentlig behøver folk ikke sidde med dunjakker på og vanter, når de skal sidde og hygge. Det gjorde de jo før i de andre år i de gamle lokaler. De var fuldstændig umulige at varme op, fortæller han.


 


 




Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT