Heldigvis har den lokale virksomhed Mollys meldt sig som sponsor, og det betyder, at alle medlemmer af foreningen kan få halv pris på forestillingerne, som der indtil videre bliver fire af henover året.
– Selve øvelsen går på at få vores besøgende til at tøve med at tage til eksempelvis Rønne for at se en premierefilm, for hvis de føler lidt for Svaneke Bio, så venter de forhåbentlig de tre uger til den kommer hos os, forklarer Erik Mohr.
Målet er at fastholde de besøgende - et mål der også forsøges opnået med en årlig medlemsaften, hvor der vises en gammel klassiker, hvor Jan Hurtigkarl står for lidt mad og foreningen byder på et glas vin.
Der er desuden tre eventdage om året, hvor der vises en god film og man kan klæde sig lidt ud efter filmens tema og få gratis adgang.
– Alle tiltag for at få knyttet så mange som muligt til biografen, så de får et tilhørsforhold til vores lille bio, forklarer kassereren.