Mangel på landbrugsmaskiner koster på bundlinjen

Mangel på landbrugsmaskiner koster på bundlinjen
Jacob Jensen er ejer af Granhøj Landbrugsmaskiner ApS, som har fået et mindre overskud, fordi leverancer af landbrugsmaskiner er forsinket med flere måneder. Fotograf Jacob Jepsen.
ERHVERV | BORNHOLM | Søndag 13. februar 2022 • 06:00
Berit Hvassum
Journalist
ERHVERV | BORNHOLM | Søndag 13. februar 2022 • 06:00

Overskuddet daler hos Granhøj Landbrugsmaskiner ApS

Granhøj Landbrugsmaskiner ApS fortsætter med at generere et overskud.

Dog er det med en mindre bundlinje end forrige år.

Virksomheden har netop aflagt et regnskab, der dækker perioden fra 1. januar 2021 til 31. december 2021.  Den har givet et overskud før skat på 554.693 kroner. 

Det foregående regnskab viste et resultat på 722.758 kroner, som altså var bedre.

Den primære årsag til firmaets nedgang i overskuddet skal findes i forsinkelsen i levering af større landbrugsmaskiner.

Det bekymrer nu ikke ejeren af Granhøj Landbrugsmaskiner, Jakob Jensen, som er ejer af firmaet.

– Vi havde problemer med to handler af landbrugsmaskiner i efteråret, som først blev leveret i februar. Så den fortjeneste bliver skubbet til næste år, fortæller han.

– Der er stor efterspørgsel på landbrugstraktorer og vi oplever det samme som bilbranchen, at det er svært at fremskaffe komponenter og dæk til køretøjerne.

Jakob Jensen er optimistisk for 2022, hvor han satser på at få fingre i de traktorer og landbrugsmaskiner, som han skal bruge til videresalg i forretningen på Dyndevej i Østermarie.

– Jeg plejer at købe traktorer til lager, men producenterne prioriterer detailsalget i stedet for, at vi får dem på lager, fortæller han.

– Det er jo sælgers værste scenarie, at man kan sælge, men ikke få solgt noget, fordi man ikke kan få leveret varerne, konstaterer Jakob Jensen.

Virksomheden har med det seneste års resultat en egenkapital på 3.601.211 kroner. 

FÅ ABONNEMENT