Hotel ramt af massiv vandskade: 'Alt er ødelagt'

Hotel ramt af massiv vandskade: 'Alt er ødelagt'
Therns Hotel blev sidste weekend ramt af en slem vandskade. Arkivfoto: Jacob Jepsen
ERHVERV | GUDHJEM | Lørdag 17. december 2022 • 15:30
ERHVERV | GUDHJEM | Lørdag 17. december 2022 • 15:30

En meget slem vandskade ramte sidste weekend Therns Hotel i Gudhjem. Stort set alt er ødelagt, fortæller hotellets ejer. 

Handymanden på Therns Hotel i Gudhjem fik sig en slem overraskelse, da han mødte på arbejde i mandags.

Et vandrør på loftet var nemlig i løbet af weekenden sprunget, og vandskaden havde spredt sig så meget, at det ikke var meget, der havde overlevet, fortæller hotellets ejer, Jannie Buch Thorborg.

– Det er sket på et tidspunkt, hvor der slet ikke har været nogen, så vandet er bare løbet, og det går virkelig hurtigt. Det er simpelthen løbet ned igennem alle etager. Alt er ødelagt. Elektricitet, gulve, vægge, isoleringen, møbler, madrasser, ja alt. Det hele er fuldstændig smadret i hele bygningen, så det er knap så sjovt, fortæller Jannie Buch Thorborg til Tidende.

En video på facebook slået op af hendes mand, Martin Buch Thorborg, viser, hvordan vandet løber ned fra loftet og ud gennem en loftslampe.

– Sådan skal en lampe helst ikke opføre sig. Så nye lofter, gulve og vægge og møbler til godt 500 m2, det bliver ikke helt billigt, skriver Martin Buch Thorborg til opslaget.

Alt skal skraldes ned

Det er stadig uvist, hvorfor vandrøret er sprunget, og hvad der egentlig er sket, hvilket er en del af det arbejde, som skadeservice har været i gang med lige siden, man opdagede vandskaden, forklarer Jannie Buch Thorborg.

Alt skal nu skraldes ned, og der skal smides en masse ud, før man kan begynde at se på, hvad der skal ske fremadrettet.

– Nu er vi ved at finde ud af, hvad vi skal med det, og om vi skal lave det om. Den ene etage var jo nogle af de gamle vandrehjemsværelser med bad på gangen, så nu hvor det alligevel skal skraldes væk det hele, er det spørgsmålet, om man skal opgradere dem og gøre det lækkert.

– Men det koster jo også mange penge, og det var måske tænkt, at det skulle gøres om fire-fem år. Jeg havde ikke lige planlagt, at det skulle være nu, lad mig sige det sådan, siger Jannie Buch Thorborg.

Mens mange snart går på juleferie, bliver der derfor nok ikke tid til så meget ferie for hotelejeren i den nærmeste fremtid

– Jeg løber i hvert fald ikke tør for arbejde lige foreløbig. Det er helt sikkert.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT