Ninni og Bo Mahlert Johansen har købt ejendommen Grønnegade 1 i Hasle til overtagelse den 1. maj. Det er både med henblik på at bo der, men også for at udvide virksomheden med salg af fiskeprodukter.
Bo Mahlert Johansen har været fisker i mange år, men det skrantende østersøfiskeri fik ham for nogle år siden til at investere i en fiskebil for at køre rundt og sælge fisk direkte til forbrugerne – både de fisk, han selv har fanget, men også andre fiskeres fangst og indkøbte fisk fra fiskeeksportøren.
Konceptet blev udvidet sidste år, da han købte Jan Gildams madbil, Bornholm på Hjul. Den blev omdøbt til Fiskedellen, og under det navn har Bo Johansen kørt rundt og solgt sine færdiglavede produkter – blandt andet de populære fiskefrikadeller med hjemmerørt remoulade.
Det er gået så godt, at han har fået mod på mere, og det har nu resulteret i købet af Grønnegade 1, hvor der i 142 år frem til 2015 lå et bageri. Senest blev der etableret restaurant, café med take-away og catering i lokalerne – Øens Steg & Ben, som imidlertid hurtigt lukkede ned igen.