Bornholmsk start-up er med i finalen

Bornholmsk start-up er med i finalen
Foto: Sune Rasborg
NOTITS | ERHVERV | Tirsdag 8. april 2025 • 18:00
NOTITS | ERHVERV | Tirsdag 8. april 2025 • 18:00

Den bornholmske startup Sensemakers er blandt de seks finalister i landets førende accelerationsprogram for hardware-startups.

De har nemlig udviklet et autonomt miljøfartøj, der bruges til monitorering af biodiversitet og havmiljø - en teknologisk løsning, som vækker opsigt – og som nu har sikret dem en finaleplads i et benhårdt forløb.

Med finalepladsen skal Sensemakers dyste mod fem andre ambitiøse hardware-startups om titlen som årets vinder og en præmie på en halv million kroner, og det er noget, der begejstrer Søren Femmer Jensen, som er administrerende direktør i Sensemakers.

– At blive udvalgt blandt de seks bedste i Danish Tech Challenge er en kæmpe anerkendelse. Det er et kvalitetsstempel, som bekræfter, at vi har fat i noget vigtigt – både teknologisk og samfundsmæssigt. Programmet har hjulpet os med at skærpe vores forretningsmodel og givet os adgang til et værdifuldt netværk af eksperter i miljøet omkring DTU Science Park. Vi glæder os til at stå i finalen og vise, hvordan vores autonome fartøjer kan gøre en reel forskel for havmiljøet, fortæller han.

Finalen løber allerede af stablen tirsdag, og vinderen modtager Jyske Banks Startup Award samt en pengepræmie på 500.000 kroner.

stk



INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT