Der er for SF Bornholm ingen tvivl om, at opgaven med dette budgetforlig har været svær, men det er på ingen måde blevet lettere af den famlende praksis, der desværre stadig er.
De sidste tre budgetforlig er forhandlet hjem med skiftende flertal, og det sidste, som Bornholm har brug for i den nuværende økonomiske situation, er en fortsat usikkerhed om retningen.
Derfor håber SF Bornholm, at opbakningen til dette års forlig er udtryk for en mere stabil politisk ledelse af kommunen. Når man ser på de konkrete elementer i budgetforliget, så er der desværre nogle alvorlige skavanker, hvor der igen i SFs optik mangler retning - især markante besparelser på specialskolerne udhuler en allerede presset økonomi.
Knaster i økonomien
En discountløsning er ikke grundlaget for at levere et ordentligt tilbud til de elever med de største behov her på øen. Tilbuddene på Bornholm er allerede billige sammenlignet med andre specialskoler i landet.