Som fagforening ved vi, at pengene skal prioriteres, og at sundhedsvæsenet skal bruge ressourcerne klogt.
Men når det kommer til dette vigtige arbejde, så bør det være en prioritering at sikre borgernes helbred og sundhed. Det gør regionen også, men dette sker ved enten at sende patienterne til undersøgelse og behandling på et af hospitalerne i København eller forsøge at sende vikar-radiografer fra andre hospitaler til Bornholm.
Ingen af alternativerne er en effektiv udnyttelse af borgernes skattepenge. Patienterne fra Bornholm skal selvfølgelig kompenseres for transport - og i visse tilfælde også for tabt arbejdstid. For de penge kunne man have ansat de otte radiografer, der mangler, og give dem alle sammen en ordentlig løn – og patienterne kunne i mange tilfælde undgå nogle af de lange rejser til hovedstaden.
Politik indblanding
Region Hovedstaden har udvalgt bestemte faggrupper til at være særligt berettigede til løntillæg og har dermed underkendt andre.