De rutinerede vandrere tager ruten i ét stræk. Det tager typisk tre til fire dage, hvor man sover undervejs i egne telte eller opførte sheltere og spiser sin medbragte mad. Allerede i efteråret 2020 blev stien brugt af mange, især yngre mennesker, men den lange rute kan gennemføres i mindre etaper med nogle gode venner og to biler. Den ene bil parkeres ved turens endemål, den anden køres ud til udgangspunktet.
Forrige uge sluttede etape 2 på parkeringspladsen i Rutsker Højlyng, Slettevej 3760 Gudhjem. Denne uge beskrives etape 3, som går fra Rutsker Højlyng gennem Rutsker Plantage til cykelvejen i Kleven med Spellinge Mose og Storeborg. Ruten ender, hvor cykelvejen og Højlyngsstien udmunder på landvejen mellem Klemensker og Rø. Der kan med forsigtighed parkeres langs stien. Den samlede strækning er kun på tre kilometer.
Turen går til Rutsker Plantage og Kleven
Fra udgangspunktet følger man Slettevej mod syd til Krashavevej. Derefter følger man skiltet til venstre og kort efter til højre. På cykelvejskiltet står der Almindingen 13,8 og Spellinge Mose 0,9, og under det ses skiltet Højlyngsstien med gult, en pil viser vejen gennem Rutsker Plantage. Engang var det store område kun en øde udmark med klipper og hedelyng, efter 1866 blev den tilplantet med skov, især nåletræer, og kaldt for Rutsker Plantage. Normalt forbinder man navnet plantage med en kedelig, ensformig skov, men overalt stikker grundfjeldet frem og skaber flotte udsigter med stor variation. Det sidste stykke gennem plantagen fører stien ned over de stejle klipper og ender på cykelvejen fra Klemensker til Rø.