Den senestee stafetvandring sluttede i lørdags på Rønne Havn. Den nye begynder nord for Rønne. Ved Nordskovens campingplads fører en sidevej til Haslevej mod venstre og ender ved en fin parkeringsplads. Her begynder turen langs kysten til Hasle. Selv om der er forskellige markerede stier gennem skoven, følges den yderste sti langs kysten. Turen til Hasle er på 11 km. Der afgår bus fra Hasle mod Rønne hver time.
Sandflugtsskoven
Ligesom ved Dueodde var der i ældre tider en stor sandflugt på strækningen mellem Rønne og Hasle. Færdsel med hestevogne kunne ligefrem være farligt, de sad fast i sandet. Derfor blev der i 1819 ansat en sandflugtskommissær, Peder Dam Jespersen, for at hindre sandflugten. I begyndelsen gjorde han det med volde og hegn af pileflet, senere med plantning af skov, og dermed ophørte sandflugten. Bagefter kaldte man den Sandflugtsskoven. Senere fik den samme skovstrækning forskellige navne. Nord for Rønne kaldt Nordskoven, derefter Blykobbeskoven, Klinkerskoven og syd for Hasle kaldt Lystskoven.
Man følger stien langs kysten. Overalt ses skovbundens små kuplede høje, der skyldes gamle klitter. På samme strækning langs kysten anlagde man i ældre tider utallige forsvarsskanser, nogle af dem er i dag blevet frilagte for træer og krat. Efter cirka to kilometer kommer man frem til udløbet af Blykobbe Å, der på begge sider er omgivet af en fin badestrand. Der ses en bro over åen, og følger man stien langs åen, kommer man frem Hotel Skovly.