Ledigheden er halveret på et år, men der er store variationer inden for de forskellige brancher

Ledigheden er halveret på et år, men der er store variationer inden for de forskellige brancher
Allan Westh, centerchef i Center for Job, Uddannelse og Rekruttering hos Bornholms Regionskommune. Foto: Jacob Jepsen
Lørdag 22. maj 2021 • 06:58
Af:
Torben Østergaard Møller
Lørdag 22. maj 2021 • 06:58

ARBEJDSMARKED

Overordnet set ligner situationen på arbejdsmarkedet nu den fra maj måned i 2019 – altså inden corona slog til og skabte ravage på diverse områder. Antallet af arbejdsløse er således mere end halveret i forhold til for et år siden.

Det fortæller Allan Westh, som er centerchef i Center for Job, Uddannelse og Rekruttering hos Bornholms Regionskommune.

– Hvis vi ser på ledighed og beskæftigelse rent antalsmæssigt, er vi tilbage til for to år siden efter et styrtdyk i arbejdsløsheden i forhold til for et år siden, da coronaen havde gjort sit indtog, siger han.

Der er dog store variationer inden for de forskellige brancher og erhverv.

– Situationen er stadigvæk, at det nogle steder er sværere end andre at komme i job igen, fordi verdensmarkedet har ændret sig som følge af covid-19. Til gengæld er der opstået helt nye job, som vi for eksempel ser det i forhold til testområdet, hvor der er mange, der arbejder som podere. Derudover er der relativt godt gang i butikken rigtig mange steder. Det gælder for eksempel byggeriet og butikserhvervet, hvor det kører derudad, siger Allan Westh.

Lige nu og her er der på Bornholm 684 dagpengemodtagere, og inklusive disse er der i alt 764 ledige, som i hvert fald på papiret kan gå ud og tage et job, oplyser han.

– Og det er ud af en bornholmsk arbejdsstyrke, som gerne ligger på omkring 18.600, siger han, som dog nødig ville nævne en arbejdsløshedsprocent.

– Der er mange måde at opgøre arbejdsstyrken på, forklarer han.

– Altså, tager man for eksempel selvstændige med eller ikke, så det er et tal med visse modifikationer. Dertil kommer spørgsmålet, om der rent faktisk er 764 borgere, som står klar til at tage et job? Og det er der ikke. For der er for eksempel nogle, der er omfattet af en arbejdsfordeling, man har indført, og som er en ordning, hvor man kan arbejde i nogle dage og være hjemme nogle dage, så virksomhederne ikke har behøvet at fyre dem her under corona. Og langt de fleste podere er timelønnede og ikke på en almindelig ansættelsesaftale, så de kan godt stå ledige noget af tiden. Endelig er der også typisk nogle, der er mellem to job. Tommelfingerreglen her i sommerperioden er, at det faktisk er mellem en tredjedel og halvdelen, der er det. Alt i alt betyder det med et slag på tasken, at godt og vel halvdelen af de 765 reelt ville kunne gå ud og tage et nyt job i morgen, siger Allan Westh.

Kilde: Bornholms Regionskommune. Grafik: Christina Skovmose



Hvordan så det ud i 2020?

– For et år siden var situationen helt anderledes i forhold til nu, for i maj sidste år var der stadig nedlukket, og der var ikke kommet gang i sæsonjobbene endnu – vi vidste slet ikke, hvad der blev muligt. Da var ledigheden tæt på 1.600, og den begyndte først at falde henne omkring uge 24, altså i midten af juni.

Så arbejdsmarkedet har rettet sig og er tilbage til situationen, som den var før corona?

– Ja, lige præcis. Nu følger graferne en normaludvikling på Bornholm, kan man sige. Altså, med en højere arbejdsløshed i vinterhalvåret og en mindre i sommerhalvåret, siger Allan Westh. 

 


Jobsøgende

Af 764 ledige på Bornholm er de 684 dagpengemodtagere, idet de resterende 80 udgøres af forskellige typer af kontanthjælpsmodtagere:

• Dem, man kunne kalde de almindelige kontanthjælpsmodtagere.

• De unge, som får det, man kalder uddannelseshjælp, hvilket bare er et andet ord for kontanthjælp.

• Dem, der har været for kort tid i Danmark til at modtage kontanthjælp, og som får en såkaldt hjemsendelsesydelse eller midlertidig ydelse. Det kan både dække flygtninge og danskere, som har været i udlandet, men er vendt hjem.

Kilde: Allan Westh

 

 


Fokus på brancheforløb

Med en stigende efterspørgsel på arbejdskraft skal indsatsen blandt de arbejdssøgende fokuseres, slår chefen i Center for Job, Uddannelse og Rekruttering, Allan Westh, fast.

– Beskæftigelsesindsatsen skal koncentreres i forhold til de brancheforløb, vi laver i samarbejde med Campus Bornholm, hvor vi forsøger at opkvalificere de arbejdsløse til hotel- og restauration med for eksempel erhvervsrengøring og servering, ligesom vi også har brancheforløb i forhold til byggeområdet, siger han.

– Det gør vi for at tage den her gruppe jobsøgende, som måske ikke passer lige i skabet, men som via relevante kurser kan komme til at matche det, der efterspørges, og øge deres chancer på arbejdsmarkedet. Alt andet lige er der nu nogle bedre muligheder også for dem på kanten af arbejdsmarkedet eller dem som på grund af forskellige udfordringer er nødt til at skifte branche.

Hvilke brancher er det, der råber lidt på arbejdskraft?

– Det er blandt andet hele butiksområdet og hotel- og restauration – de samme arbejdsområder som før covid-19. Og dem, der vinder, er dem, der kan tilbyde helårsansættelser. De, der ikke kan tilbyde helårsansættelser eller fuldtidsstillinger, har det sværere. Og det er ikke nyt, siger Allan Westh.

– A-kassen Metal har også, set i bornholmsk sammenhæng, en relativt høj ledighed – den er lige nu på 78 ledige, hvilket er cirka dobbelt så mange, som man plejer at have på det her tidspunkt – men det er de små tals lov, for der er ingen af dem, der er i risiko for at blive langtidsledige. Det er typisk nogle af dem, der ville få job i morgen, hvis for eksempel Jensen Denmark igen får nogle store ordrer. Derfor har vi heller ikke den store interesse i at flytte dem nye steder hen, vi vil hellere understøtte dem og opkvalificere dem. De er også blandt de faglærte medarbejdere, som eventuelt kan få glæde af hele energidelen med vindmøller og så videre.

 

FÅ ABONNEMENT