Efter coronanedlukning er der nu igen åbent i genbrugsbutikken i Lindehuset i Svaneke, ligesom husets café er genåbnet.
Lindehuset hed tidligere Fontænehuset Bornholm og ligger på Lindevej i Svaneke. I Lindehuset er der en genbrugsbutik og hver torsdag er der åben café, men begge dele har været lukket ned på grund af corona.
Genbrugsbutikken genåbnede onsdag, og cafeen torsdag, fortæller Margit Christoffersen, som er formand for Lindehusets støtteforening.
Støtteforeningen er med til at drive genbrugsbutikken i Lindehuset og står bag aktiviteter for husets brugere.
Foreningen har aflyst generalforsamlingen i år, men udsendt beretningen som et nyhedsbrev til støttemedlemmerne.
– 2019 har på alle måder være et godt år, hvor støtteforeningen har kunnet støtte husets brugere på mange måder, fortæller Margit Christoffersen.
Der har blandt andet været mulighed for et måltid mad for 10 kroner de sidste fem hverdage i måneden. Støtteforeningen har også givet penge til en julefrokost, ture til Sverige, sommerfester, koncerter, cykelleje og kamera og fotorammer til husets fotogruppe. En pc til husets brugere, og et program til fotoredigering er der også blevet råd til
– Det er en stor glæde, at kunne være med til at gøre hverdagen meget mere spændende, mener formanden.
Pengene til at støtte husets brugere kommer først og fremmest fra salget i genbrugsbutikken, hvor de frivillige i 2019 solgte for lidt over 57.000 kroner.
Lindehuset er et tilbud for mennesker, der har eller har haft en sindslidelse eller andre psykiske problemer. I Lindehuset kan de være en del af et socialt liv og arbejdsmæssigt fællesskab. Huset er en del af socialpsykiatrien i Bornholms Regionskommune.
Lindehuset åbnede i 2012 (under navnet Fontænehuset Bornholm), som et tilbud under socialpsykiatrien i Bornholms Regionskommune.