Affaldsøen flytter sig fra Nørrekås

Affaldsøen flytter sig fra Nørrekås
Affaldsøen ved Nørrekås Torv bliver ikke pænere i gråvejr. Foto: Ulla Bechsgaard, næstformand Rønne Byforening.
MILJØ | Fredag 22. november 2024 • 05:30
MILJØ | Fredag 22. november 2024 • 05:30

Byforeningen ånder lettet op. Og 70 lejligheder får lettere adgang til at komme af med skraldet.

Der skal de altså ikke stå. For det ser godt nok ikke pænt ud. Trafikken bliver slemt påvirket af det i forbindelse med alle tømninger. Og desuden strider det mod lokalplanen.

Det var budskabet fra Rønne Byforening og en borgergruppe på Nørrekås. Budskabet var rettet mod Bofa og omhandler placeringen af miljøøen på Jernbanevej ved Nørrekås Torv. Nu kan borgerne slukke for protesterne, for øen rejser sin vej.

Oprindeligt var placeringen af miljøøen på Jernbanevej midlertidig, og Bofa sagde også til Tidende for en måned siden, at ikke nødvendigvis var der, øen skulle ende med at ligge.

Efter etableringen valgte Bofa dog at fremsætte et ønske om at gøre placeringen permanent, selvom det ville kræve en ændring af lokalplanen. Det ser dog ud til, at containerne må hoppe en tur på lastbilen og finde sig et nyt hjem. For regionskommunen har bedt Bofa om at overveje et par alternativer, og den slags anmodninger har for det meste en underforstået betydning. Som er meget tydelig, hvis man kan læse mellem linjerne.

– Det er et vink med en vognstang, når nogen siger, at jeg skal prøve at kigge derhen. Så får jeg ikke tilladelse til den nuværende beliggenhed, siger Mikael Boldt, der er projektleder hos Bofa og manden, der kæmper med at få placeret miljøøer og andre affaldsløsninger rundt om på hele Bornholm. Hvilket både kræver masser af beregninger og ikke mindst en ordentlig omgang diplomatisk kunnen, da det er umuligt at gøre alle tilfredse med placeringerne.

Prøv igen

Der bliver nu lagt op til, at containerne skal flytte cirka 75 meter væk og vil blive placeret ved transformatorstationen tæt på byggeriet 32Nord. Hvilket løser et andet problem.

– Jeg kan se en fordel i, at der pludselig er 70 lejligheder, der kan blive tilsluttet, siger Mikael Boldt.

Lederen af vejmyndigheden, Klaus Rønne Jensen, bekræfter, at miljøøen på Jernbanevej ved Nørrekås Torv skal holde flyttedag.

– Vi har kigget på den midlertidige placering og meldt tilbage til at Bofa, at de skal finde et andet forslag. Det er så også korrekt, at vi har sendt nogle forslag til dem, som vi så som mere funktionelle, siger Klaus Rønne Jensen.

Rønne Byforening har været jævnt frustrerede over Bofas midlertidige placering af miljøøen og ikke mindst ønsket om at gøre den placering permanent. Foreningen har sendt en indsigelse til regionskommunen, hvor den gør gældende, at placeringen er aldeles uheldig, da den skæmmer de flotte gamle bygninger og bindingsværksmuren og giver knas med de trafikale forhold for bilister. De har samtidig anvist nogle alternative placeringer, hvor øerne skulle genere og skæmme mindre, end hvis den får lov til at blive stående på Jernbanevej. Og det var så ét af de alternativer, der nu ser ud til at blive til virkelighed.

Det glæder formand for byforeningen, Michael Hammer, mere end meget.

– Den nye placering er rigtig god. Miljøøen kommer væk fra beboelsesbygninger, Nørrekås Torv og ender sted, hvor den ikke blokerer for udsigt til havet, siger han.

Rejser mod syd til Nord

At miljøøen rejser bort fra Jernbanevej har yderligere fordele. På den modsatte side af Nordre Kystvej er der standsning forbudt, men den regel mener en del mennesker ikke har nogen gyldighed, hvis bilen er fyldt med skrald.

– Når turisterne er på vej hjem fra sommerhuset, holder de ind der og løber over vejen med skraldeposen, siger Mikael Boldt.

Samtidig bliver et andet problem løst. Det tager 20 minutter for lastbilen at løfte en container op og tømme den for indhold. I de 20 minutter holder lastbilen aldeles uhensigtsmæssigt parkeret på Nordre Kystvej til gene for andre trafikanter. Samme situation kommer ikke til at opstå, når miljøøen flytter 75 meter mod syd til 32Nord.

Tidende fik derfor en særdeles glad mand i røret, da avisen kunne overbringe nyheden om, at miljøøen siger farvel til Jernbanevej. Leo Rasmussen er talsmand for otte beboere i området, og han har kæmpet hårdt for at slippe for de store containere.

– Det er en fantastisk nyhed for området. Det er jeg megaglad for. Og det er også dejligt at blive bekræftet i, at myndighederne lytter, siger han.

Hvordan tidsplanen for flytningen af miljøøen bliver, er endnu ikke afgjort. Der skal sløjfes nogle parkeringspladser og fældes to træer ved den nye placering, inden der kan lægges skinner til containerne. Og først skal tilladelsen fra kommunen på plads.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT