Dobbelt op på kæmpe loppemarkeder: Det ene blev holdt for sidste gang

Dobbelt op på kæmpe loppemarkeder: Det ene blev holdt for sidste gang
Der var godt gang i salget i alle afdelinger på loppemarkedet hos Viking Fodbold. Især legetøjet var populært. Foto: Berit Hvassum
RØNNE | Søndag 8. august 2021 • 15:20
Sofie Møller
Journalist
RØNNE | Søndag 8. august 2021 • 15:20

Sidste år måtte samtlige loppemarkeder på Bornholm indse den hårde konsekvens af coronapandemien og udsætte salget af deres indsamlede genbrugsguld.

Efter at have lageret effekter i to år var der langt om længe råd for at få fingrene i gode og billige sager søndag, da to af Bornholms største loppemarkeder blev holdt på en og samme dag.

Den ene var Viking Fodbold, som åbnede på Rønne Stadion Nord klokken 10.00 og lukkede ned igen klokken 14.00. Den anden, Knudsker Idrætsforening, åbnede i den modsatte ende af byen på Rønne Stadion Syd klokken 12.00 og lukkede klokken 15.00.

Omkring 11.30 troppede Tidende op hos Viking Fodbold, hvor der var gang i handlerne.

– Det er gået meget godt indtil videre. Selvom det ikke ligner det, har vi solgt meget. Vi har bare stadig mange ting, fordi vi jo har samlet sammen over to år, siger Pia Jørgensen, der står og sælger ud af de store mængder legetøj.

Hun har været med som frivillig på loppemarkedet de sidste 31 år. Stort set lige så mange gange har hendes makker Laila Steinlein, som også står og sælger legetøj, været med.

– Det er for at støtte foreningen. Pengene går til vores ungdomsafdeling, hvor vi selv har haft mange gode timer i sin tid, så vi ved, hvor vigtigt, det er at få samlet nogle penge sammen, siger hun.

Pia Jørgensen (tv) og Laila Steinlein (th) har været frivillige på Viking Fodbolds loppemarked siden 1990. Foto: Berit Hvassum

Ikke som førhen

Fra en overskyet himmel truer regnen, som så småt ser ud til at være på vej. De frivillige krydser fingre for, at det vil holde tørt – bare nogle få timer endnu.

Inde i omklædningsrummet finder Tidende Benny Hansen, kasserer for loppemarkedet, som forsøger at få overblik over indtjeningen.

– Vi ved absolut ingenting endnu, siger han og forklarer, at den endelige omsætning først kendes mandag engang efter både kontanter og mobilepay er lagt sammen.

– Men vi kan godt sige, at det ikke bliver et loppemarked som førhen, konstaterer han.

Han fortæller, at man de seneste 10 år har oplevet en bemærkelsesværdig nedgang i indtjeningen på omkring 60 procent.

– Der er kommet flere mennesker i dag, end vi turde håbe på, men desværre er det sådan, at vi oplever, der kommer færre og færre for hvert år, siger Benny Hansen.

Indtjeningen til Viking Fodbolds loppemarkeder er de seneste ti år faldet med omkring 60 procent. Sidst foreningen holdt loppemarked havde de en omsætning på cirka 120.000 kroner. Foto: Berit Hvassum

Sidste gang

Ifølge ham er en af forklaringerne, at stadigt flere sælger deres gode ting billigt på nettet frem for at give dem til loppemarkeder.

– Vi har for eksempel ingen auktion i år, fordi vi ikke har noget, der ægte er af værdi. Det er sådan nogle ting folk i dag selv sælger på nettet, siger han.

Grundet den nedadgående indtjening og en mangel på frivillige har man i foreningen valgt at sige, at årets loppemarked bliver det sidste for Viking Fodbold.

– Det er hvert år svært at finde nok folk til at hjælpe. Det er altid de samme tordenskjoldssoldater. Samtidig med at vi tjener mindre på loppemarkederne, har vi valgt at stoppe det, siger Benny Hansen.

Hvordan klubben fremover vil finde pengene til ungdomsafdelingen er stadig uvist, men Benny Hansen forsikrer, at det nok skal gå alt sammen.

– Så må vi finde flere sponsorer eller finde på nye arrangementer, som kan sørge for, der kommer lidt penge i kassen, siger han.

Videre til Knudsker IF

En af dem, som endnu ikke er blevet træt af at gå på loppemarked, er Linda Bang Vesterager. Sammen med hendes tre børn, har hun fundet gode sager i legetøjsafdelingen og et par cykler til 30 kroner stykket.

– Vi plejer at komme her hvert år, så det er fedt, at vi kan komme og gøre nogle køb igen, siger hun.

Når den lille familie har købt og set, hvad de skal hos Viking Fodbold, kører de videre til loppemarkedet hos Knudsker IF.

– Vi har taget turen fra Tejn, så nu vi er her, kan vi lige så godt få det hele med, siger Linda Bang Vesterager.

Linda Bang Vesterager plejer at tage til loppemarked med sine tre børn. Denne søndag var de både forbi Viking Fodbold og Knudsker IF. Foto: Berit Hvassum

Det samme gør Tidende. Efter Fotografen har fundet sig en golfkølle og en bog til en samlet sum af 10 kroner, kører vi videre til Rønne Stadion Syd.

Om der er mange, som har kørt samme taktik, er svært at sige, men sikkert er det, at parkeringspladsen og stadion er proppet med mennesker. Her mærker man ikke, at folk er trætte af at gå på loppejagt.

Det er heller ikke økonomi- og administrationsformand i Knudsker IF, Flemming Petterssons opfattelse.

– Her plejer faktisk at være rigtig mange mennesker, men jeg synes virkelig, der er mange lige nu, siger han og kigger rundt ved bordene, hvor der bliver forhandlet om alt fra glas, gryder og tøj.

Folk stod klar til at løbe ind, da Knudsker IF åbnede for indgangen til deres loppemarked på Rønne Stadion Syd. Foto: Berit Hvassum

Mangler frivillige

Hos Knudsker IF kender de altså ikke til problemet med en faldende indtjening, faktisk tværtimod. Flemming Pettersson fortæller, at man i 2019 slog rekord med en omsætning på 140.000 kroner.

Han er usikker på, om foreningen vil nå op på samme flotte resultat til årets loppemarked, men med talte 2.000 fremmødte kan man nok komme derop af.

– Loppemarkedet betyder rigtigt meget for hele klubbens økonomi, da det er med til at holde kontigentpriserne nede, siger Flemming Pettersson.

Han håber derfor, at foreningen fortsat kan holde loppemarked mange år endnu, men det er desværre ikke givet på forhånd.

– Vi snakker løbende om, hvad der kan lade sig gøre i forhold til forskellige arrangementer. På loppemarkedet må vi erkende, at det kan være svært at finde nok frivillige, fordi der skal bruges så mange, siger han.

Økonomi- og administrationsformand i Knudsker IF, Flemming Pettersson, lover, at de også holder loppemarked næste år. Foto: Berit Hvassum

Han fortæller, at de til opsætningen af markedet knoklede 40 personer om lørdagen, og der i dag er dukket 60 nye frivillige sælgere op, så de i alt er omkring 100 frivillige på en weekend.

– Det er især de unge, som er svære at få med, og hvis der ikke er nok frivillige, kan vi ikke holde et loppemarked. Jeg fornemmer dog, at det langsomt vender igen. I år har flere unge meldt sig til at hjælpe, så jeg kan godt love, at vi holder loppemarked igen næste år, slutter han.

 

FÅ ABONNEMENT