Folkemøde-Signe melder klar trods benspænd og forsinkelser

Folkemøde-Signe melder klar trods benspænd og forsinkelser
Signe Saabye Ottesen ved den store infotavle. Der er flere spredt rundt i området.
9. JUN • 17:00
Af:
Tekst
foto: Anette Vestergaard
9. JUN • 17:00

Der er små benspænd og en enkelt forsinkelse i Allinge to dage før start. Men Signe Saabye Ottosen er klar til at tage imod, når Folkemødet åbner torsdag klokken 10 med morgensang.

Med kun to dage til det officielle startskud i Allinge melder folkemødedirektør Signe Saabye Ottosen klar.

– Jeg synes, vi er rigtig godt med, siger hun.

Der er et par småting, der halter. Ting, der ikke er nået frem endnu. Men blikket er helt roligt, og det samme er stemningen i Folkemødehuset. Ansigterne er koncentrerede, men der er plads til at smile og hilse. Med andre ord: Der er ro på broen, og skibet skal nok komme i havn til tiden.

Ny scene med udsigt

Det er direktørens andet år ved roret, og hun ser positive takter sammenlignet med det første.

En af de mest markante forandringer i år er den nye hovedscene på Cirkuspladsen, en såkaldt ”skyliner”. Den otte meter høje teltkonstruktion er valgt med to specifikke formål: At skabe et bedre rum for dialog og at åbne for udsigten over Østersøen.

Ved at gøre scenen betydeligt lavere end tidligere år er håbet at skabe en følelse af samhørighed og fællesskab fremfor envejskommunikation.

– Man vil se, at det er et andet rum for dialog og debat, siger direktøren, omend hun erkender, at den åbne konstruktion giver udfordringer med vind og vejr, især hvis vinden kommer fra øst.

– Nu ser vi, hvordan det går, og så evaluerer vi bagefter, siger Ottosen.


To dage til åbning. Hvad mangler vi?

Kadeau i Kampeløkke Havn

Mens det meste kører efter planen, har ambitionen om endnu engang at skabe et rent bornholmsk madunivers i Kampeløkke Havn ramt modstand.

Målet var ligesom sidste år at vise Bornholm som fødevareø, men det har ifølge Ottosen været svært at få lokale aktører til at forpligte sig. To afbud i den forgangne uge har betydet, at man har måttet trække eksterne aktører ind for at fylde pladserne op.

Området i Kampeløkke Havn er dog stadig tænkt som et rekreativt afslapningsområde, hvor man kan nyde mad og drikke væk fra de store debatter og folkemængden. Her kan gæsterne blandt andet møde den bornholmske Michelin-restaurant Kadeau, som deltager med både restaurant og en snackbod.

En skrøbelig økonomi

Teknisk er der dog også knaster. Direktøren betegner Folkemødets app som foreningens ”akilleshæl”.

På trods af en ny leverandør arbejdes der i døgndrift på at få de sidste funktionaliteter på plads før åbningen. Som alternativ opfordres gæsterne til at benytte de fysiske kort, der er opstillet på pladsen eller kan hentes i informationscenteret udenfor Folkemødehuset.

Behovet for overblik er større end nogensinde, da årets folkemøde slår rekord med over 3.800 planlagte events.

Bag den store demokratifestival ligger dog en økonomisk sårbarhed. Med omkostninger på cirka 50 millioner kroner og en egenkapital på kun fire millioner, betegner Signe Saabye Ottosen økonomien som ”meget skrøbelig”.


De hvide telte dominerer folkemødebyen den kommende uge. Foto: Klaus Holsting

Støt Folkemødet

For at styrke festivalens robusthed og sikre fremtidige investeringer lancerer Folkemødet i år et støttearmbånd til 100 kroner. Armbåndene skal efter planen sælges i barer, debattelte og på færgerne, og overskuddet går direkte til udviklingen af næste års festival.

Der er dog et lille logistisk spændingsmoment i sagen: Armbåndene er i skrivende stund ikke ankommet endnu, og der arbejdes ihærdigt på at opspore leverancen.

– Lad os nu satse på, de dukker op i løbet af dagen, lyder det fortrøstningsfuldt fra direktøren.

Hun glæder sig over, at den nye regering er på plads og koncentrerer sig det kommende døgn om at få lagt sidste hånd på de ting, hun kan kontrollere.


Informations røde kasser foran Folkemødehuset er på plads.


Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT