De mange steder – spredt over hele øen – hvor børn, unge og voksne i alle aldre kan møde kulturlivet er noget helt særligt for Bornholm og noget meget positivt.
Nr. to: "Kulturhuset Dams Gård" skal "styrke og løfte rammerne" for kulturlivet, hvis man bor i Rønne. Det lyder rigtig godt med et samarbejde mellem koncertsteder, foreninger, dramaskole, billedskole, musikskole mm.
Derimod synes jeg – med al respekt – at man næsten fornærmer alle øens frivillige, når man mener, at der er brug for et særligt sted i Rønne for at udvikle frivillighedskulturen. De mange grupper af frivillige, som arbejder godt sammen, har nu i mange år selv fundet ud af at udvikle sig, og det er vist gået ganske fint.
Nr. et: "Foreningshuset Dams Gård" lyder godt, synes jeg. Via Folkeoplysningsloven og kommunens engagerede medarbejdere på det område har først amtet og de fem kommuner og nu regionskommunen understøttet og hjulpet alle mulige projekter fra idéer til virkelighed. I scenariets tekst er adgangen til brug af "Foreningshuset Dams Gård" beskrevet ret restriktivt, men vi bestemmer jo selv, hvor let eller besværligt det skal være.
At styrke biblioteket og bringe liv midt i byen – i Aakirkeby!