Passagertælling kuldsejlede på Bornholm - sådan gjorde man andre steder i landet

Passagertælling kuldsejlede på Bornholm - sådan gjorde man andre steder i landet
Movia har siden 2007 haft en ekstern leverandør af passagertællesystemet. Det er indkøbt efter udbud. Selve systemet er en færdig løsning, der allerede fandtes på markedet, siger ressourcedirektør Eskil Thuesen. Foto: Movia
TRAFIK | Torsdag 17. oktober 2024 • 05:30
TRAFIK | Torsdag 17. oktober 2024 • 05:30

Et trafikselskab på Sjælland fik installeret en færdig passagertællingsløsning i flere busser efter et udbud. På Bornholm sendte BAT ikke opgaven i udbud, og nu er etableringen kuldsejlet, fordi en del af systemet først skulle udvikles, hvilket gjorde projektet dobbelt så dyrt.

Indkøb og installation af et passagertællingssystem til BATs busser har ikke været i udbud. Det oplyser chefen i regionskommunens center for trafik, ejendomme og drift, Bjarne Freund-Poulsen.

Det skyldes, at det afsatte beløb til opgaven - 300.000 kroner - ligger under udbudsgrænsen, og at BAT i forvejen har et samarbejde med det lokale it-firma JF Data, der har været i gang med at udvikle et passagertællingssystem til trafikselskabet, om andre it-opgaver.

Det projekt er imidlertid kuldsejlet, fordi systemet er blevet dobbelt så dyrt på grund af en udviklingsdel på det såkaldte managementprogram til rapporteringen af dataene, og de penge har BAT ikke.

Det viser sig imidlertid, at andre trafikselskaber ovre har håndteret anskaffelsen af systemerne netop via et udbud. Movia, som kører på hele Sjælland og øerne, har et passagertællingssystem i 10 procent af sine busser, mens Midttrafik, der driver den kollektive trafik i Midtjylland, oplyser, at selskabet har systemet installeret i cirka 800 by-, regional- og lokalbusser. Begge selskaber sendte opgaven i udbud.

– Movia har siden 2007 haft en ekstern leverandør af passagertællesystemet. Det er indkøbt efter udbud. Selve systemet er en færdig løsning, der allerede fandtes på markedet, siger ressourcedirektør Eskil Thuesen, som også tilføjer, at leverandøren er det norske firma Fara.

– Passagertælleløsningen i Midttrafik er indkøbt af en it-leverandør på baggrund af et offentligt udbud, som del af et samlet it/realtidssystem til brug i den offentlige bustrafik, lyder det fra Midttrafik.

Kendte ikke til udviklingsdel

Det er BAT selv, der har indstillet, at indkøbet af passagertællingssystemet sættes på pause på grund af manglende budget til at finansiere fordyrelsen, der er cirka 300.000 kroner.

Det har BATs rådgivende bestyrelse bakket op om. Bestyrelsesforperson Helle Munk Ravnborg, der også er politisk forperson i natur-, miljø- og planudvalget, fortæller, at hun ikke var bekendt med, at der var tale om et udviklingsprojekt.

– Om BAT har vidst det, skal jeg ikke kunne sige. Men leverandøren har lovet, at hvis vi skaffer de her ting og installerer dem i busserne, så vil vi kunne trække de data ud, som vi synes, vi har brug for, siger Helle Munk Ravnborg.

Af sagsfremstillingen fremgår det som om, det er noget, man er i gang med at udvikle?

– Ja, men det var også nyt for os, at det hang sammen på den måde, svarer hun.

Helle Munk Ravnborg fortæller videre, at den rådgivende bestyrelse på et af sine første møder blev præsenteret for, at der var en mulighed for at indkøbe nogle andre systemer, men at de var 'umanerligt' dyre, og BAT ville ikke have råd til dem inden for det politisk afsatte budget.

– Så kom JF Data med den her mulighed til 300.000 kroner - det kunne vi have råd til, fordi der var sat 300.000 kroner af til arbejdet i den rådgivende bestyrelse. Så besluttede man at bruge pengene derfra til det, så det passede fint, siger Helle Munk Ravnborg, der tilføjer:

– Som sagt er det brandærgerligt, at vi ikke har den del af datagrundlaget, når der politisk skal træffes beslutning om at omlægge ruter eller afgange for at opnå en besparelse. Det er med det sigte, vi har ønsket, der blev brugt penge på de her passagerdata.

Passagertællingssystemet skulle være en del af grundlaget for at ændre på trafikselskabet BATs rutestruktur i den nye køreplan og være medvirkende til, at trafikselskabet kunne opnå en besparelse på tre millioner kroner alene næste år som led i trafikselskabets økonomiske genopretningsplan.

Bjarne Freund-Poulsen oplyser, at BAT på nuværende tidspunkt ikke er blevet faktureret de 300.000 kroner af JF Data.

– Den dialog skal vi have med virksomheden, men det ønsker jeg ikke skal tages gennem pressen, lyder det fra centerchefen.


– Som sagt er det brandærgerligt, at vi ikke har den del af datagrundlaget, når der politisk skal træffes beslutning om at omlægge ruter, siger Helle Munk Ravnborg. Foto: Marine Gastineau

Svært at sammenligne priser

Skulle processen med installation af JF Datas passagertællingssystem være fortsat, var den samlede investering landet på cirka 600.000 kroner. Tidende har spurgt Movia og Midttrafik, om det er en pris, de kan genkende.

– Pris afhænger af, hvad et system skal kunne, hvor mange busser det skal installeres i og en lang række andre krav. Derfor er det vanskeligt for Movia at forholde sig til den nævnte pris for BAT, da en sammenligning ikke er mulig, lyder det fra Movias Eskil Thuesen.

Midttrafik kan heller ikke lave en vurdering, lyder det.

– Prisen på passagertælleløsninger er svære at sammenligne, da det afhænger af en række faktorer, for eksempel krav til datakvalitet og præcision, om det er et selvstændigt system eller et modul tilknyttet et andet it-system, om der betales en samlet licens for brug af systemet eller anlæg og drift, og volumen; hvor mange busser omfatter løsningen med videre, lyder svaret fra det midtjyske trafikselskab.

Er det almindelig praksis, at trafikselskaber i Danmark får udviklet deres egne passagertællingssystemer?

– Der er forskellig praksis. Det er Midttrafiks strategi fremadrettet at udlægge opgaven og ansvaret for at tilvejebringe passagertællinger til busselskaberne gennem løbende udbud af offentlig buskørsel. Busselskaberne - og deres it-leverandører - vil her være forpligtet til at levere passagertælledata til Midttrafik, som opfylder fastlagte mål for kvalitet og præcision, svarer Midttrafik.

Movia henviser i sit svar til dette spørgsmål til andre busselskaber, da trafikselskabet ikke har viden om andre selskabers passagertællingssystemer.

Tidende har også spurgt de to trafikselskaber, om de har et passagertællingssystem, BAT ville kunne købe til en billigere pris.

– Som beskrevet har Movia en ekstern leverandør af passagertællesystem. Hvilken pris Movias leverandør ville kræve for en løsning til BAT, kan vi ikke svare på, lyder det fra Eskil Thuesen.

– Det er aktuelt ikke muligt på grund af udbudsregler, svarer Midttrafik.

Digitalt rejsekort til undsætning

Hvor står BAT så nu i forhold til at indhente oplysninger om passagertallet i busserne på Bornholm?

Ifølge Helle Munk Ravnborg kunne systemet, uanset om der blev brugt flere penge på det, ikke nå at blive klar i tide til, at datamaterialet kunne indgå i den forestående køreplansændring, der efter planen skal træde i kraft den 1. april næste år. Indtil da håber hun dog, at BATs trafikchef, Niels Rasmussen, får sat gang i et system, så der kan høstes erfaringer fra chaufførerne; er der for eksempel mere end 15 eller under fem med i busserne på de enkelte afgange, så det kan indgå i arbejdet med den nye køreplan.

Derudover kommer det digitale rejsekort formentlig BAT til undsætning, når det er i drift.

– Vi forventer, at BAT kommer på det digitale rejsekort, som jo i sig selv kommer til at levere en del af de her data. Så passagertællingssystemet ville nærmest ikke kunne nå at blive klar, før det er forventningen, vi kunne begynde at trække data ud via det digitale rejsekort, siger Helle Munk Ravnborg.

Det bliver muligt at få data fra det digitale rejsekort?

– Man checker ind og ud, så der vil der være data om, hvor mange mennesker der har været på hvilke strækninger. Så vi har hele tiden været stillet i udsigt, at når det digitale rejsekort kommer, vil det være muligt at få et bedre overblik over, hvilke ruter og afgange der bliver brugt.

Helle Munk Ravnborg kan dog ikke svare på, hvor langt BAT er i processen med at blive sluttet til det digitale rejsekort. Samtidig afventer hun, at Datatilsynet tager endeligt stilling til, om det digitale rejsekorts indretning er i overensstemmelse med databeskyttelsesreglerne.

Bornholms Regionskommune har tidligere på året oplyst, at det digitale rejsekort vil kunne anvendes til den offentlige trafik på Bornholm i 2025.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT