Der er forskel på top og bund i Københavnsserien. Forrige lørdag vandt Hvidovre 4-0 i premierekampen mod NB Bornholm, og da de to hold 2. påskedag mødtes igen på kunstgræsset i Nexø, gentog superligareserverne fra københavnske vestegn på det nærmeste sejren. Denne gang med cifrene 5-2.
NB Bornholm stillede op uden de to rutinerede polakker, midterforsvareren Kacper Stukonis og målmand Maciej Reszkis, der var rejst hjem for at fejre den store påskehøjtid hos familien i Polen. Den unge afløser i målet, Pawel Wisniewski, skal ikke lastes for nederlaget, mens urutinerede Rasmus Kjær havde sværere ved at finde fodfæste i forsvaret, der var uden sammenhæng i de første 45 minutter. Her bliver der noget at arbejde med for træner Claudi Espersen, da det efter forlydender på sidelinjen er tvivlsomt, hvor mange kampe Kacper Stukonis kommer til at spille fremover. Han er også træner for Elite Bornholms U16-hold, og det har førsteprioritet, når U16-turneringen går i gang senere på måneden.
Det begyndte ellers ganske lovende for NB Bornholm, der i de første 15-20 minutter fik sat gang i flere lovende angreb – de fleste med afsæt i venstre side. Efter 26 minutters spil kom belønningen, da Benjamin Madsen blev spillet fri på en dyb stikning midt i banen. Den store, stærke Nexø-angriber rundede Hvidovres målmand og scorede derefter i det tomme mål til 1-0.
Kort forinden havde Hvidovre en lige så stor chance, men her kom Pawel Wisniewski flot i vejen for det afsluttende skud tæt under mål.