Birthe Tindbæk Bredo har boet i en lille by i Sydgrønland og mener derfor, at hun forstår bornholmerne. Hun boede også i Nexø i knap fire år, men i dag følger hun med i livet på øen hos Tidende. Hendes mærkesager handler om unge og erhvervsdrivende.
Hvor kommer du fra, og hvad laver du til daglig?
– Oprindeligt kommer jeg fra Aarhus-området, og så har jeg boet i Grønland i rigtig lang tid, så derfor kender jeg lidt til at bo isoleret, og så har jeg boet på Bornholm i knap fire år. Nu bor jeg i Horsens.
Hvornår boede du på Bornholm?
– Det gjorde jeg fra midten af 2019, og indtil jeg flyttede i midten af 2023.
Hvor boede du herovre?
– Jeg boede i Nexø, og inden da var jeg kommet en del på Bornholm.
Vil du sige lidt mere om din relation til Bornholm?
– Jeg begyndte at komme på Bornholm og syntes, det var et pragtfuldt sted. Det minder mig på en eller anden måde meget om Grønland, og jeg var faktisk rigtig glad for at bo der. Jeg synes, det er et rigtig fredeligt og roligt område i forhold til det øvrige Danmark. Så jeg var meget fascineret af naturen og også befolkningen, det er nogle fantastisk rare mennesker.
Hvor længe har du været medlem af Venstre?
– Det har jeg vel været i syv år efterhånden – cirka.
Hvorfor er du gået ind i politik?
– Jeg har egentlig altid haft en drøm om at gå ind i politik, dengang jeg var ansat i det offentlige, men på grund af min stilling kunne det ikke lade sig gøre, og så var der en mulighed her. Så tænkte jeg, at nu skulle det være.
Og hvorfor har det altid været en drøm at gå ind i politik?
– Jeg vil gerne være med til at bestemme lidt om, hvordan vores land ser ud, og hvordan vi skal lede landet. Og så har jeg nok også en drøm om, specielt da jeg var i Grønland, nogle ting, der kunne gøres anderledes. Det vil jeg gerne prøve at gøre her: se, om jeg kan gøre en forskel.
Hvis du opnår mandat, hvad vil du så konkret arbejde for på Bornholms vegne i løbet af de næste fire år?
– Jeg vil meget gerne arbejde for, at vi får nogle af vores unge mennesker tilbage til Bornholm, når de er færdige med deres uddannelse. Jeg vil også gerne arbejde på, om man kunne få lidt mere uddannelse på Bornholm – eventuelt nogle online uddannelser, så man ikke nødvendigvis behøver tage væk fra øen for at tage en uddannelse. Det er i hvert fald en af de ting, jeg gerne vil arbejde med.
– Men jeg vil også gerne arbejde for erhvervslivet, sådan at erhvervslivet får nogle bedre vilkår, og jeg vil gerne prøve om man kan afskaffe noget bureaukrati både inden for erhvervslivet, men også inden for andre områder, så det bliver lettere at være erhvervsdrivende – specielt for de små erhvervsdrivende som nogle gange er ved at drukne i papirer og formularer.
Hvordan vil bornholmerne kunne mærke dit aftryk på Christiansborg i deres hverdag?
– Det vil jeg håbe, at de vil kunne mærke, fordi jeg gerne vil komme til øen med jævne mellemrum og snakke med borgerne og høre, hvad der rører sig hos dem, og hvad de gerne vil have, at jeg skal tage op på Christiansborg.
Ja, for hvordan følger du med i, hvad der foregår herovre, når du bor så langt væk?
– Jeg har abonnement på Tidende, som jeg læser digitalt.
– Og så har jeg selvfølgelig stadig kontakter, og jeg er stadigvæk aktiv i Venstre på Bornholm. Derfor hører jeg jo en del derovrefra. Så jeg følger med i, hvad der foregår på Bornholm. Og jeg føler mange gange med bornholmerne, fordi jeg kan huske, hvordan det var, da jeg boede i Grønland: hvordan man godt kunne føle sig isoleret.
Tre store ønsker
Det vil Birthe Tindbæk Bredo gennemføre eller ændre, hvis hun fik lov.
– Mere uddannelse for de unge – Bedre færgeforbindelser (hun nævner, at der på mange andre øer findes ø-pas, hvor man kan komme billigere og hurtigere afsted) – At TV2 Bornholm består