I Rø spillede de for biografen

I Rø spillede de for biografen
Der var masser af fine keramikpræmier ved støttematchen for biografen i Gudhjem. Foto: Allan Juhl
NOTITS | SPORT | Mandag 25. juli 2022 • 14:39
Af:
Allan Juhl
NOTITS | SPORT | Mandag 25. juli 2022 • 14:39

46 spillere deltog i støttematch for Scala Gudhjem.

Søndag spillede man i Rø en støttematch for Scala Gudhjem, hvor matchfee gik til støtte for biografen i Gudhjem. Det var Martin Sejr Riis, der var initiativtager og sponsor for de fine keramikpræmier.

Der var to rækker med 23 spillere i hver række og en indlagt holdrække.

I A-rækken vandt Mogens Jensen med en nettoscore på 66 slag foran Orla Jacobsen med 69 slag. Nummer tre blev Lone Funch Pedersen også med 69 slag. I B-rækken vandt Sylle Ulderup Hansen med 37 point foran Grethe Arvidsen også med 37 point. Carsten Thorsen fik 36 point på tredjepladsen. I holdkampen fik Poul-Henning Jensen, Susanne Flies Beyer og Mogens Jensen 89 point foran Lone F. Pedersen, Kai Munch og Magnus Hede Baastrup også med 89 point.

Længste drive på hul 17 gik til Anne Vitger og Poul-Henning Jensen i B-rækken samt til Ruth Gjerding og Stefan Holm i A-rækken. Tættest på hul 4 kom Svend Erik Hansen med 0,90 meter og Thomas Nymark med 3,05 meter. På hul 13 var det Poul-Henning Jensen med 10,0 meter og Jesper Hansen med 4,87 meter fra flaget.

 


 

 

 

FÅ ABONNEMENT