Hasle vandt Knudsker-gyser

NOTITS | ABONNENT | 29. SEP 2024 • 17:43
Kjeld Lundbæk
Journalist
NOTITS | ABONNENT
29. SEP 2024 • 17:43

Hasle udnyttede, at Knudsker fik fire gule og ét rødt kort.

Søndagens bornhokmsserieopgør mellem Knudsker og Hasle 1 blev på mange måder en gyser. Hjemmeholdet røg ind i fire gule kort, hvoraf de to tilfaldt Magnus Hansen. Den stærke Knudsker-spiller fik derfor også det røde kort at se mod slutningen af 2. halvleg.

De mange kort gjorde livet lidt lettere for Hasle-spillerne, der vandt den jævnbyrdige kamp med 1-0. Sejrsmålet blev sat ind af Jonas Pedersen, da der manglede fem minutter 1. halvleg.

– Det var en meget jævnbyrdig kamp. Men selvfølgelig gør det lidt lettere for os, at vi er en mand mere på banen i store dele af kampen, konstaterede Hasle-holdleder Andreas Sandberg efter kampen.

Lørdag eftermiddag massakrerede topholdet Viking/RIK 1 oprykkerne fra Svaneke med 8-0 (3-0).

Kristian Plathe Jeppsen scorede målene til 1-0 og 3-0, mens Mads Knudsen gjorde det til 2-0. Efter pausen nettede Esey Tedros til 4-0, hvorefter Andreas Olsen med et vaskeægte hattrick gjorde det til både 5-0, 6-0 og 7-0. Harald Safft lukkede ballet på Rønne Stadion Nord.

Forfølgerne fra AaIF holdt også buret rent i fredagens udekamp mod Viking/RIK 2, som blev vundet med 3-0 (2-0). Målscorere var Miiklyas Gbramduin, Victor Ärmus Munch og Markus Blem Ibsen.

FÅ ABONNEMENT