Forfærdelig sæson sluttes af med en kamp mod Daniel Aggers tropper

Forfærdelig sæson sluttes af med en kamp mod Daniel Aggers tropper
Cheftræner Nicklas Pedersen hjalp sine spillere med at køle lidt ned, da RIK lørdag mødte FB på et utroligt varmt hjemmebanestadion. Foto: Jens-Erik Larsen
SPORT | Søndag 20. juni 2021 • 17:01
Jesper Gynther
Journalist
SPORT | Søndag 20. juni 2021 • 17:01

FODBOLD

I lørdags tabte RIK med 4-1 til FB på ØBM Arena, Rønne Stadion, hvilket var holdets sidste hjemmekamp i Københavnsserien. RIK ligger dermed fortsat sidst i Københavnsseriens nedrykningsspil med ni point i 15 kampe, og holdet er da også allerede rent matematisk rykket ned for flere spillerunder siden.

Cheftræner Nicklas Pedersen indrømmer da også, at det har været en rigtig svær sæson for holdet.

– Det har selvfølgelig været hårdt. Det har det virkelig, siger han.

– Drengene og os trænere har virkelig forsøgt på flere forskellige måder at gøre det ene og det andet, og vi synes, vi fandt noget frem, og så spillede vi alligevel lige pludselig en rigtig dårlig halvleg, og så spillede vi derefter to rigtig gode halvlege. Det har været meget svingende, og resultatmæssigt har det jo bare været totalt off. Det har det.

– Men fuld cadeau til de drenge, der blev i klubben og tog handsken op. Det tager jeg hatten af for, siger han.

FB's Bertram Aagaard Wulff forsøger sig med et skud, som RIK's Alexander Graversen får blokeret. Foto: Jens-Erik Larsen

Blevet forvænt med store nederlag

Samme oplevelse har RIK-spilleren Nicklas Harder Mogensen.

– Det har været en lang, svær sæson. Der har været mange kampe her til sidst, som man skulle sætte sig op til, hvor man reelt set godt vidste, at vi var rykket ned. Og jeg har sgu respekt for de gutter, der tropper op hver gang, siger han.

– 4-1 er er resultat, som jeg før i tiden ville have kaldt en ydmygelse, men respekt for de gutter, og det er også mange unge gutter, der tropper op hver uge, det har jeg sgu stor respekt for. I dag inde i omklædningsrummet møder vi op med en fantastisk stemning, så der er ikke noget at sætte på det.

– Men kvaliteten er der bare ikke, som jeg også har sagt før. Lige nu er vi ikke et KS-hold, og sådan er det, siger Nicklas Harder Mogensen.

RIK-holdet får mulighed for at møde en dansk fodboldlegende i næste uge. Foto: Jacob Jepsen

Møder Daniel Agger og politiet

I næste weekend spiller RIK sæsonens sidste kamp på udebane mod eksilbornholmerne fra PI Fodbold, hvorefter rønneklubben skal spille med i Bornholmsserien efter sommerferien.

At den sidste kamp bliver mod PI Fodbold, det er noget, som cheftræneren er glad for.

– Kampene mod PI er jo altid sjove, for det er gamle kammerater, og folk man har spillet med, og folk man kender. Og så skal vi jo bare over og gøre, som jeg altid siger: Vi skal spille friskt til, siger Nicklas Pedersen, der i løbet af midtugen også har en anden kamp på programmet for RIK-mandskabet.

HB Køge, der har fået Daniel Agger som cheftræner, kommer nemlig til Bornholm for at holde træningslejr, og i den forbindelse skal 1. divisionsholdet spille en træningskamp mod RIK. Så midt i frustrationerne over den dårlige sæson, er der også noget sjovt at se frem til.

– Det bliver rigtig sjovt. Så møder man sådan nogle legender fra Danmark. Det bliver sjovt at stå og råbe lidt af dem, det bliver det da, siger Nicklas Pedersen.

Hvordan vil du lægge taktikken?

– Jeg ved ikke, hvad Agger har af spillere, men der kommer nok 11 raske gutter, som vil have en kontrakt, så der kommer nok fuld fart over feltet. Så vi skal nok spille lidt henholdende.

 


Afviser kritik fra Nicolai Olsen

Angriberen spiller ikke længere i den røde trøje. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen

For nylig stoppede RIK's anfører, Nicolai Olsen, i klubben og valgte i stedet at tage til træninger i NB Bornholm.

Nicolai Olsens far udtalte i den forbindelse til TV2/Bornholm, at sønnen havde valgt at stoppe i rønneklubben, fordi han ikke kunne holde ud, at der næsten ikke kom nogen til træning.

Den kritik afviser RIK's cheftræner Nicklas Pedersen dog.

– Vi har jo ligget fint til træning, men det har jo været sådan, at der har måske ikke været så mange af de etablerede eller garvede spillere, der har været der. De har jo familie og børn, der skal passes også. Jeg synes ikke, man skal bruge det som undskyldning for at stoppe på holdet, siger han.

FÅ ABONNEMENT