Det kan blive en svær opgave, forventer formanden for DGI Skydning, Erik Ager Höy, som også er medlem af DGI Bornholms bestyrelse. I 2022 modtog DGI Skydning 365.238 kroner af hovedorganisationen i DGI. Et beløb som altså faldt til det halve i 2024, og som i 2025 forsvinder helt.
– Nu skal vi ud og finde vores egne penge. Det er rigtig svært, fordi det koster jo også penge, når vi skal leje skydebaner, siger Erik Ager Höy, som påpeger, at i Danmark giver kommunerne ikke aktivitetstilskud (tidligere kendt som lokaletilskud) til skydebaner eller skydecentre, ligesom der bliver givet til andre idrætshaller.
Derfor er der kun kassebeholdningen i DGI Skydning og deltagergebyr at trække på til at betale lejeudgifterne, når DGI Skydning eksempelvis lejer sig ind i Bornholms Skyttecenter (amtsbanen) i Aakirkeby for at afvikle bornholmsmesterskaber og andre større turneringer og stævner.
– Vi kan ikke tage stor deltagerbetaling for at betale leje på de skydebaner, der er. Lige nu koster det 90 kroner for at deltage i skydning, og det dækker medaljer, og hvad der ellers er, samt noget af banelejen.
DGI Skydning har godt vidst, at det årlige tilskud ville forsvinde efter 10 år, så man har i løbet af årene sat penge til side, så man har nogle penge at trække på. Men det er ikke en holdbar løsning bare at bruge af dem.