Søger alligevel ikke penge til madskolen

Søger alligevel ikke penge til madskolen
I Nexø ønsker man ikke at søge de penge, der ellers er på finansloven til madskoler i Danmark. Foto: Sarah Thun Kristensen
POLITIK | 28. MAJ • 19:00
POLITIK | 28. MAJ • 19:00

I en erklæring melder skolebestyrelsen på Paradisbakkeskolen ud, at de ikke agter at søge den statslige pulje målrettet forsøg med skolemad over hele Danmark.


– Vi søger selvfølgelig om at blive en del af forsøget.

Sådan lød det fra skoleleder på Paradisbakkeskolen, Pia Laub Tofte, tilbage i november, da regeringen præsenterede en finanslov, der indeholdt et fireårigt forsøg med gratis skolemad, men nu har piben fået en anden lyd.

På årsmødet på Paradisbakkeskolen tidligere i maj præsenterede skolebestyrelsen nemlig en erklæring. Her blev årsagerne til, at man har besluttet ikke at søge om at blive en del af forsøget, præsenteret.

"Vi har læst det statslige forslag grundigt. Formålet er både vigtigt og sympatisk – men ordningen er primært designet til at sætte nye initiativer i gang. For en eksisterende og dokumenteret succes som Madskolen på Paradisbakkeskolen, rammer modellen skævt. Vores struktur, organisering og økonomi passer ganske enkelt ikke ind i ansøgningsrammerne – så derfor søger vi ikke," står der i erklæringen.


Her skriver skolebestyrelsen desuden, at beslutningen handler om manglende relevans, men at de frygter, at det tolkes som mangel på engagement.

"Madskolen fungerer. Den er forankret, efterprøvet og elsket. Derfor giver det ingen mening at svække den – uanset hvilke nye statslige muligheder der opstår andetsteds. Vi bør bygge videre på det, der allerede gør en forskel hver dag – her på øen!", skriver de.

Frygten hos skolebestyrelsen er nemlig, at deltagelse i det statsfinansierede forsøg, som efter deres mening vil forringe madskolen markant, vil medføre, at historien gentager sig, så skolebestyrelsen igen må på barrikaderne for ikke at blive ramt af sparekniven, når næste kommunebudget skal lægges.

Madskolen koster Bornholm 1,2 millioner kroner om året - efter skolebestyrelsens mening er det en ringe pris at betale for en ordning, der "skaber trivsel, sunde vaner og styrker læring". Den ordning ønsker skolebestyrelsen at opretholde.

FAKTA


I erklæringen skriver skolebestyrelsen fem grunde til, at de ikke mener, den statslige støtteordning hjælper Paradisbakkeskolen:

1. Støtte kun til ét trin

Ordningen dækker kun én gruppe (fx mellemtrin) - ikke hele skolen.

2. Allerede eksisterende madordninger ignoreres

Skoler som paradisbakkeskolen, der allerede har en velfungerende madordning, får ingen reel støtte.


3. Lodtrækning afgør alt

Deltagelse og økonomisk model afgøres ved lodtrækning - det skaber usikkerhed og ingen garanti for støtte.

4. Midler må kun bruges i en lille del af skolen

Tilskuddet må kun anvendes til mad til den udvalgte aldersgruppe - ikke til at styrke det fælles måltid for hele skolen.

5. Ingen belønning for det, der virker.


Skoler, der allerede har skabt fællesskab, sundhed og trivsel omkring mad, bliver forbigået.

Kilde: Erklæring fra årsmødet på Paradisbakkeskolen 2025

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT