Bornholm Rundt tæt på udsolgt

NOTITS | SPORT | 12. MAR • 16:00
NOTITS | SPORT | 12. MAR • 16:00

Der er i skrivende stund tilmeldt 1.958 ryttere til Bornholm Rundt på Cykel 23. august. Det fortæller Claus Clausen fra Viking IF.

– Der er bare 42 pladser tilbage. Så lukker vi for tilmeldingen. Der var sidste år tale om, at vi ville udvide med 200 pladser, men der er lige to flaskehalse, som vi skal have styr på, før vi tør sende flere ryttere ud, lyder det.

For både Etape Bornholms og Bornholm Rundt vedkommende kommer cirka 85 procent af deltagerne rejsende hertil. Så udover at Viking Atletik tjener lidt til klubkassen, så får turisterhvervet stort udbytte af deltagerne, mener klubformanden.

– Det er ikke turister, der alligevel er her, der deltager. Det er folk der vælger Bornholm aktivt til på grund af vores event. Ellers havde de fundet et event et andet sted i verden.

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT