Sådan gik det Pawel i matematikfinalen

Sådan gik det Pawel i matematikfinalen
NOTITS | ABONNENT | 7. MAR 2023 • 10:42
Holger Larsen
Journalist
NOTITS | ABONNENT
7. MAR 2023 • 10:42

Pawel Wisniewski, HHX-elev i 1. b på Campus Bornholm, har netop deltaget i landsfinalen i Georg Mohr-Konkurrencen for landets skrappeste gymnasieelever i matematik.

– Jeg er desværre ikke kommet videre, oplyser Pawel Wisniewski efter at have modtaget resultatet tirsdag morgen.

Men han kan glæde sig over, at han som en af få 1. g’ere nåede frem til finalen med 48 deltagere. Da konkurrencen blev indledt med den 1. runde i efteråret, var det med et sted mellem 15.000 og 20.000 deltagere.

Pawel Wisniewski var sammen med de øvrige finalister inviteret til et vinderseminar på Mærsk Mc-Kinney Møller Videncenter i Sorø. Det var et fire dages ophold med foredrag, opgaveløsning samt fagligt og socialt samvær.


Vil du have nyheder uden begrænsning?
- Få fuld adgang til Tidende.dk



Første måned 0 kr.
Herefter 99 kr./md.

Se andre abonnementer her