Du har arbejdet mange år som politimand, og klichéen med politimænd, der går på pension, det er jo, at de skal skrive en kriminalroman. Er det noget, som du har tænkt dig at gøre?
– Nej, og nok af samme grund. Jeg tror heller ikke, jeg vil kunne skrive en god krimi, for det tror jeg er meget, meget svært. Men jeg har tanker om at lave en spændingsroman, hvor der indgår fraktioner af det, jeg selv har oplevet ude i verden. Jeg har været i Mellemøsten og Afrika og arbejdet i flere af de her sårbare stater. Men jeg vil ikke skrive direkte om det som en fortælling af min egen oplevelse. Det vil jeg nok lade indgå i noget fiktion.
– I min slægtsroman har jeg benyttet det, jeg kalder plausibel dramatisering. Forstået på den måde, at de fortællinger, der er, og de ting, de gennemlever, det er så tæt på sandheden, som man kan komme uden at have været der selv. Der er også personer, jeg har opfundet, fordi der var fortællinger, der skulle være med, men som mine autentiske personer ikke havde oplevet. For eksempel optræder der en jordmoder, og det var der ikke nogen af mine familiemedlemmer, som var.