Til kamp for grønne baner: 'Vanvittigt dyrt'

Til kamp for grønne baner: 'Vanvittigt dyrt'
Flemming Bech kom på idéen med at give nyt liv til det gamle sprinklersystem, da Daniel Agger på en træningslejr hos RIK for to år siden efterlyste en vandingsplan. Foto: Jesper Gynther
SPORT | 28. MAR • 12:00
Jesper Gynther
Journalist
SPORT | 28. MAR • 12:00

Rønne Idrætsklub er træt af hårde baner efter tørkeperioder. Derfor er klubben nu gået i gang med at reparere et sprinklersystem, som blev taget ud af drift i 1990'erne efter blot få års brug. Det er "vanvittigt dyrt", men vil gøre en stor forskel, fortæller bestyrelsesmedlem Flemming Bech.

Sommeren 2023 huskes især for det dejlige vejr, som fik folk til at flokkes mod stranden. Men ikke alle syntes, at det var lige fedt med de mange uger med høje temperaturer og solfri himmel.

Hos Rønne Idrætsklub kunne bestyrelsesmedlem Flemming Bech fra fodboldafdelingen se, hvordan den manglende nedbør gradvist fik græsset på banerne foran klubhuset til at skifte farve fra grøn til gul, hvilket gjorde, at de blev meget hårde at løbe rundt på.

– Det betyder selvfølgelig dårligere og ringere fodboldspil, men det værste er, at vores spillere får belastningsskader på ankler og knæ. Det er virkelig et problem, siger Flemming Bech, som godt kunne se, at der skulle gøres noget ved det, da tørkeperioder nok bliver mere og mere hyppige i fremtiden.

Hans opmærksomhed blev hurtigt rettet mod et sprinklersystem, og det er Daniel Aggers skyld. Ja, den er god nok. Den tidligere Liverpool-spiller var i sommeren 2023 cheftræner for HB Køge, som holdt træningslejr hos RIK. Og han efterlyste med det samme en "vandingsplan", da han så, hvor slemt tilredt banerne var.

– En vandingsplan? Det anede vi ikke, hvad han snakkede om, siger Flemming Bech, som dog kom i tanke om, at der vist var noget med, at banerne engang for mange år siden blev vandet. Derfor tog han en tur i arkiverne og fandt nogle gamle tegninger, som rigtigt nok viste, at der ligger et komplet sprinklersystem gemt under banerne.



Onsdag mødte mange frivillige op for at hjælpe med at grave sprinklerne fri. Foto: Jesper Gynther

 

Koster mange penge

Det automatiske sprinklersystem blev projekteret i 1985 og blev taget i drift i 1991-1992. Men allerede tre-fire år efter blev systemet taget ud af drift, da sprinklerne var sunket så meget, at dommerne mente, at det var for farligt at spille på banerne. I stedet blev sprinklerne dækket til med jord, og siden har de ikke været i brug.

– Det har været svinedyrt at etablere, og politikerne i Rønne Kommune har jo været fremsynede, når de vedtager sådan en plan i 1985. Og det har jo ikke været deres intention, at anlægget skulle nedlægges tre-fire år efter, det kom i drift, bare fordi man ikke kunne finde ud af at hæve sprinklerne og få repareret anlægget, siger Flemming Bech.

De seneste to år har han arbejdet på at få sprinklerne tilbage i drift, men det har ikke været helt nemt. Den operation koster nemlig mange penge, da alle sprinklerne skal udskiftes, men nu er det endelig lykkedes at få samlet nok fondsmidler sammen fra Brødrene Larsens Legat og Bornholms Brand.

– Det er vanvittigt dyrt det her, for det er i hvert fald 200.000 kroner, vi snakker om. Det har vi ikke økonomi til, for RIK har ingen penge, for man kan jo læse i avisen, hvordan vi har brugt penge andre steder, blandt andet i Rønne Svømmehal. Derfor er det lidt vanskeligt at lave sådan nogle projekter, for vi må selvfølgelig også ty til andre midler for at få betalt regningerne og få hevet penge hjem fra fonde, siger Flemming Bech, som nu er i gået i gang med at søge om ekstra penge, da det er blevet opdaget, at der i modsætning til tegningerne rent faktisk ligger 20 - og ikke 16 - sprinklere under banerne.

– Det var en streg i regningen, siger han.



Sådan så banerne ud i juni 2023 foran RIK's klubhus, da der blev afviklet hundeudstilling. Arkivfoto: Henrik Nielsen

 

Slut med lange bolde?

RIK har dog samlet så mange penge sammen, at klubben nu godt tør sætte arbejdet i gang. I onsdags blev de gamle sprinklere gravet fri, så nu ligner det, at banerne er ramt af store muldvarpeskud. Og på mandag og tirsdag kommer to ansatte fra et svensk firma, som vil montere nye sprinklere.

Flemming Bech krydser fingre og håber på, at de gamle slanger og kabler er intakte, så vandet forhåbentlig sprøjter ud af de nye sprinklere, når svenskerne tester anlægget af.

– Det bliver megaspændende. Det er et projekt, hvor man godt kan ligge lidt vågen om natten. Men det er okay, for det er de gode projekter, hvor man ligger vågen om natten, siger han.

Han håber også, at andre klubber end RIK vil værdsætte de grønne baner.

– Det vil betyde meget, at også andre klubber ved, at når de kommer på besøg her, så spiller vi altså på nogle gode baner. Det gør det bare noget sjovere, siger han og nævner, at planen er, at banerne både skal forvandes inden kampe, ligesom man ser det, når landsholdet spiller.

– Det er simpelthen for at gøre banerne hurtigere. Og med hurtigere spil kræves det selvfølgelig også, at man er teknisk god.

Betyder det, at RIK ikke skal spille med lange bolde mere?

– Nej, men det betyder, at man kan lave hurtigere spil, hurtigere afleveringer, hurtigere løb op ad banen. Og det er så altafgørende, for fodbolden bliver hurtigere og hurtigere.

Flemming Bech oplyser desuden, at vandet til sprinklerne kommer fra kommunens vandstik oppe på Ringvejen, som i forvejen bruges til at vande stadionbanen med.

– Så det er uden afledningsafgift, og det gør noget til, at det kan betale sig for os, siger han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT