Han var æresmedlem i to naboklubber

Han var æresmedlem i to naboklubber
Thor Andersen blev æresmedlem i to idrætsforeninger – her er det i 2013 i Nyker Idrætsforening. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
26. FEB • 05:30
Holger Larsen
Journalist
26. FEB • 05:30

Thor Andersen klarede sig selv til det sidste.

Thor Andersen, Rønne, er død, 89 år.

Thor Andersen var nummer fire i en søskendeflok på otte, der på voksede op på en lille ejendom i Ibsker. Forældrene arbejdede på gårde i området. Thor Andersen kom selv ud at tjene på landet, på Store Sursænkegård i Nyker, da han var færdig med skolen.

Han fik arbejde hos Hoffmann og Sønner og var ude at lægge kabler over hele Bornholm. Han var derefter i mange år på slagteriet, som blev hans sidste arbejdsplads.

Thor Andersen stiftede aldrig familie. Han brugte i stedet en stor del af fritiden på idrætten, hvor var aktiv i både Nyker og Klemensker. Håndbolden var den foretrukne idrætsgren, og han var i de aktive år målmand i Nyker.

Han hjalp senere i sammenslutningen Nyker/Klemensker, blandt andet som chauffør for hold, der skulle over for at spille. Når der var hjemmekampe i Klemenskerhallen, kunne man tit finde ham som hjælper i cafeteriet.

Klemensker Idrætsforening sagde i 2007 tak for indsatsen ved at udnævne Thor Andersen til æresmedlem, og idrætsforeningen mødte op med fanen ved bisættelsen i Ny Kirke forleden.

Boede i Nyker

Thor Andersen boede i mange år i Nyker, hvor han dyrkede en stor have.

I 2013 blev han også udnævnt til æresmedlem i Nyker Idrætsforening:

"Han klipper hæk, ordner stadion, rydder op, var med til at bygge klubhuset, kørte NIF-bussen, hjælper med loppemarked. Dertil kommer de idrætsgrene, hvor han har været involveret både som aktiv og leder – håndbold, fodbold, atletik, gymnastik... For ikke at snakke om den store indsats, han gør til banko", sagde daværende NIF-formand Nicklas Pedersen.

Thor Andersen boede til slut i lejlighed i Rønne. Han klarede sig selv og lavede også sin egen mad. Han gik dagligt lange ture, undtagen i det sidste år.

Thor Andersen efterlader sig to søskende.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT