
Anna Marie Kjøller fotograferet, da hun i februar 2021 fyldte 100 år. Privatfoto
Blandt de mange sårede er tyske flygtninge, der gør et stort indtryk på Anna Marie Kjøller. Hun fortæller, at lægen og en assistent tænder en cigar for at overdøve lugten, som skyldes flygtningenes mangel på hygiejne. Man må klare sig med nødbelysning, da strømmen er gået, og man har så mange patienter, at badeværelset må tages i brug til operationsstue. Dagen efter vågner Anna Marie Kjøller op med blodige hænder, efter at hun udmattet er gået til køjs for at få en smule søvn.
Tilbage til Jylland
Anna Marie Kjøller mødte under krigen Poul Kjøller (død i 1996), der var modstandsmand i Nexø. De to blev gift umiddelbart efter krigen og flyttede i 1953 til Jylland sammen med de to sønner, der blev født på Bornholm. Anna Marie Kjøller arbejdede som sygeplejerske og som lægesekretær på Herning Sygehus.
– De boede i Jylland resten af tiden, men kom næsten hvert år til Bornholm. Jeg har været med i de seneste 30 år sammen med min familie. Vi kørte en fast runde med min mor, hvor hun fortalte nogle af de historier, hun kunne. Det var både om steder og om de mennesker, der havde boet de steder. Hun var meget skarp lige til det sidste. Mobiltelefoner og tablets var hverdagskost for hende, siger sønnen Jens Kjøller.