– Man skal have fat i hjørnerne tæt på håndtaget, og så skal man ikke være bange for at tage lidt fat. Hvis låget mod forventning går i stykker, skal man kontakte Bofa. Så får man den skiftet.
– Det kan godt virke lidt unaturligt, at man sådan skal stå og flå i låget. For det giver ikke ligefrem en B&O-lyd. Men det er altså meningen, siger Brian Johansen.
Bofa går også ind i sagen om Georg Jensen fra Nyker, der blev opsøgt af en mand fra et firma, da han i sidste uge var blandt dem, der ikke kunne åbne sine nye affaldsspande.
– Jeg har lidt svært ved at kommentere på Georg Jensens historie, når jeg ikke har navnet på den mand, der kom ud til ham. Men det er i hvert fald ikke nogen, som vi kender til, siger Brian Johansen.
– Vores underleverandør PHP har masser af folk herovre, men det er jo ikke sælgertyper, som Georg Jensen beskriver. De kører bare rundt og deler spandene ud, siger han.
– Jeg har heller ikke hørt, at Rubæk har nogen folk herovre. Men vi vil selvfølgelig straks gå i gang med at undersøge det, som Georg Jensen fortæller. For det lyder jo helt vanvittigt.