Ti minutter uden mål
En ti minutter lang scoringspause, da de to hold tog fat på 2. halvleg, så længe ud til at blive skæbnesvanger for Viking Rønne.
Selv om Tune også blev ramt af en udvisning, kunne sjællænderne bringe sig foran med 13-10. En normalt skudfarlig spiller som Magnus Frost kunne slet ikke komme til orde, og hans makker i venstre side, Magnus Jeppsen, var også meget længe om at få sig skudt ind i 2. halvleg.
Da det endelig skete, var det også Magnus Jeppsen, der med fire mål i træk udlignede Tunes føringer på 14-11, 15-12 og 16-13 til 16-16. Da Jeppe Dahl også fik bragt Viking Rønne foran med 17-16, begyndte man at kunne tro på, at der lurede en bornholmsk sejr forude.
Men kort efter blev Jeppe Dahl smidt ud i to minutter, og det udnyttede Tune til at bringe sig foran med 19-17. Holger Fremuth, Magnus Jeppsen, Mathias Hjorth og Kristen Harild (2) scorede, så gæsterne fem gange i slutfasen kun var foran med kun ét mål, men da den sidste reducering faldt med kun 20 sekunder tilbage, var det Tune, der kunne score kampens sidste mål til slutresultatet 24-22.