Duo fik en lys idé, som kommer til live i gigantisk vandtårn

Duo fik en lys idé, som kommer til live i gigantisk vandtårn
Kasper Fruergaard Nissen fra Svaneke og Kim Møbjerg fra Snogebæk udgør tilsammen duoen Kongelys. Pr-foto
KULTUR | Onsdag 24. januar 2024 • 05:30
KULTUR | Onsdag 24. januar 2024 • 05:30

Den bornholmske duo Kongelys skal i det fredede Brønshøj Vandtårn bidrage til Copenhagen Light Festival, som løber af stablen den 2.-25. februar.

Kim Møbjerg fra Snogebæk har sammen med Kasper Fruergaard Nissen fra Svaneke stiftet en musikalsk duo, Kongelys, som optræder med egne kompositioner, der er skabt til det, de selv kalder "det andægtige rum".

– Det vil sige, at vi for eksempel gerne vil spille nogle kirkekoncerter, men vi har også optrådt under kulturugen og i andre sammenhænge, siger Kim Møbjerg.

Men en dag var duoen en tur forbi Brønshøj Vandtårn, hvor de kender et af bestyrelsesmedlemmerne. Det er på linje med i alt 11 vandtårne rundt i landet fredet, og bygningen er blevet omdannet til et kultursted til koncerter, udstillinger og lignende.

– Og så tænkte vi, at der er vel ikke noget mere andægtigt end Brønshøj Vandtårn, som jo er på højde med Rundetårn og 315 kvadratmeter i grundplan. Det har også en vanvittig akustik med 15 sekunders rumklang, siger Kim Møbjerg.

De to gutter fra Bornholm indledte en snak med bestyrelsen om, hvorvidt det kunne være idé, at de lavede et eller andet i tårnet.

– Oprindeligt foreslog vi en koncert, men lysfestivalen i København, Copenhagen Light Festival, var lige på trapperne, og det fik os til at gå hjem og tænke over, hvad vi eventuelt kunne lave til den.

Det resulterede i en idé, som de to fremlagde for bestyrelsen.

– Den blev de utroligt glade for, siger Kim Møbjerg.

– Så sammen med bestyrelsen lavede vi en ansøgning til Brønshøj-Husum Lokaludvalg om et tilskud til at realisere vores vanvittige idé.

Det udløste 35.000 kroner fra lokaludvalget, mens vandtårnets bestyrelse i begejstring valgte at skyde yderligere 5.000 kroner ind i projektet.

Sidste weekend

– Det er vores plan, at vores projekt skal finde sted som en slags finale-event i sidste weekend af festivalen, som løber fra den 2. til den 25. februar, siger Kim Møbjerg.

Og jeres idé består i hvad?

– Vi kalder projektet "Singing In The Rain", og vi vil forsøge at skabe en illusion, hvor man kommer ind via en sort tunnel. Der er en rampe, lige når man kommer ind i vandtårnet, som er 35 meter lang, og som vi forvandler til en tunnel. Man får stukket en paraply i hånden, som der er lyskæder i, så tilskueren selv kommer til at gå rundt som en oplyst skulptur inde i tårnet.

– Vi har også allieret os med den bornholmske leverandør Bare Events And Productions, som leverer diverse gear og grej i form af røgmaskiner, lys, lyd og projektorer, som skyder en film op på væggene, og som vi er i færd med at lave. Den skal illustrere noget med regn og vand. Det skal køre i loop og bølges over i noget med solopgang og munterhed, så det hele ikke bliver alt for melankolsk.

Kim Møbjerg er egentlig uddannet inden for økonomi, men erfarede, at faget kedede ham lidt, hvorfor han satser på musikken.

– Jeg har spillet musik, siden jeg var fem år gammel, forklarer han.

– Og nu laver jeg kun musik eller musikrelaterede ting og sager. Jeg har for eksempel et lille lydstudie, hvor jeg hjælper andre med at indspille og udgive musik.

Kongelys vil da også i løbet af weekenden i vandtårnet spille et par koncerter, oplyser han.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT