Bornholm samler ind

NOTITS | 16. FEB 2025 • 10:28
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS
16. FEB 2025 • 10:28

Lokale sogne er med, når Folkekirkens Nødhjælps Sogneindsamling løber af stablen for 27. gang. Det sker søndag den 9. marts, hvor man samler ind til mennesker ramt af krige, klimakatastrofer og undertrykkelse, og i år er fokus på at samle ind til mennesker i blandt andet Gaza, Ukraine og DR Congo.

Indsamlingen er blevet aktualiseret af den politiske situation i USA, hvor præsident Donald Trump har stoppet udviklingsbistand gennem organisationen USAid.

– Vi vender derfor hver en krone for at sikre, at det rammer færrest mulige mennesker. Og her er landsindsamlingen afgørende. Hver indsamler får i gennemsnit omkring 1.000 kroner med hjem i bøssen. Sådan et beløb redder liv i den akutte situation, vi står i, siger generalsekretær Jonas Nøddekær i en pressemeddelelse.

Der er flere ledige ruter på Bornholm, fremgår der af indsamlingens hjemmeside.

FÅ ABONNEMENT