Tid til at ansøge

NOTITS | KULTUR | 17. MAR • 15:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 17. MAR • 15:00

Vil man være en del af årets kulturelle højtider, er det nu, man skal sende en ansøgning.

Godt nok er det først i efteråret, Bornholms Craft & Kulturuger foregår, men hvis man som kulturaktør vil være med, skal man have sendt en ansøgningsformular senest 12. april, fortæller sekretariatschef Mikkel Bach-Jensen hos Bornholms Kulturuge.

Kulturugen står sammen med Bornholms Craft Weeks og Litteraturens Folkemøde bag Craft & Kultur 2026, der begynder 4. september og slutter 20. september.

Kulturugens sekretariat opfordrer interesserede kulturaktører til at henvende sig med eventuelle spørgsmål, som ikke bliver besvaret i de vilkår og betingelser, der gælder for ansøgere. Man kan regne med at modtage svar på sin ansøgning omkring 1. maj.

De kulturelle uger i september begynder med Craft Weeks og fortsætter med Litteraturens Folkemøde og Bornholms Kulturuge.



KAMPEN OM KULHUSET

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer
TOPNYHED | ABONNENT

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer

Morten Pedersen, der sammen med arkitekt Dorte Mandrup vil omdanne det historiske kulhus i Sandvig til bolig, tager nu bladet fra munden. Han kalder naboernes indsigelser for hykleriske.
Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Sandvig har en svær opgave foran sig. Sagen om det historiske kulhus skal landes, så byen får liv, kulturarven sikres og indbyggerne fortsat kan nyde deres nuværende forhold.
FÅ ABONNEMENT