Tidligere minister i shitstorm: Parkerede på handicapplads under Folkemødet

Tidligere minister i shitstorm: Parkerede på handicapplads under Folkemødet
– Jeg tør ikke love, at jeg aldrig får en parkeringsbøde igen, fortæller Rasmus Jarlov i et opslag på Facebook. Arkivfoto: Allan Rieck
KRIMI | ALLINGE | Torsdag 14. juli 2022 • 16:55
KRIMI | ALLINGE | Torsdag 14. juli 2022 • 16:55

Et læserbrev satte gang i en storm mod folketingspolitikeren Rasmus Jarlov (K), der blev beskyldt for at have brudt handicapparkeringsreglerne på Folkemødet. Jarlov erkender at være skyldig i ulovlig parkering, men mener, at historien er røget helt ud af proportioner.

Rasmus Jarlov har de seneste dage modtaget stor kritik, efter at et læserbrev bragt i Ekstra Bladet beskrev en historie, hvor det fremgik, at den konservative politiker og tidligere erhvervsminister under Folkemødet havde parkeret på en handicapparkeringsplads uden at have tilladelse hertil.

Læserbrevet, som Ekstra Bladet siden har fjernet og beklaget, at de bragte, er forfattet af Jørgen Stabenfelt fra Taastrup, som skrev, at Rasmus Jarlov skulle have insisteret på at parkere på en handicapparkeringsplads, fordi han havde slået sin fod. Da han var blevet bedt om at flytte bilen, skulle politikeren være blevet så rasende, at han parkerede på tværs, så han spærrede fire handicappladser.

Jørgen Stabenfelt var ikke selv til stede på Folkemødet, men han oplyser til Tidende, at han har historien fra pålidelige kilder, der har fortalt episoden til ham. Det skal i denne sammenhæng nævnes, at Jørgen Stabenfelts udlægning er baseret på en historie, han har fået fortalt fra et familiemedlem, som ikke ønsker at være en del af artiklen. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra parkeringsvagten, der var involveret i episoden med Rasmus Jarlov på Folkemødet.

Misforstået Folkemødets formulering

Rasmus Jarlov har efter læserbrevet blev bragt taget til genmæle på Facebook, hvor han erkender, at han begik en fejl, og han rigtig nok parkerede på en handicapplads, men at det til gengæld er slet og ret løgn, når der bliver sagt, at han demonstrativt skulle have parkeret på tværs af fire pladser og spadseret væk efterfølgende.

– Jeg kan berolige jer med, at jeg ikke er blevet sindssyg hen over natten, og derfor er dette naturligvis ikke rigtigt, og derfor naturligvis også udokumenteret. For selvfølgelig har jeg ikke gjort dét, skriver Rasmus Jarlov i opslaget.

Jeg kan berolige jer med,
at jeg ikke er blevet sindssyg
hen over natten

Han skriver endvidere, at han dagen inden Folkemødet havde fået gipsen af foden efter at have brækket den i april, og det var første gang, at han skulle parkere som gå-hæmmet.

– På Folkemødets hjemmeside havde min kone fundet, at der var en handicapparkeringsplads, hvor der stod, at de ”henstillede”, at man havde en handicaptilladelse. Det læste både hun og jeg på den måde, at det ikke var forbudt at parkere uden en handicaptilladelse, selvom de helst så, at man ikke gjorde det. Jeg mente dog, at med en brækket fod var der en god grund til at benytte pladsen, så det valgte jeg altså at gøre i halvanden times tid, skriver Rasmus Jarlov.

Ifølge Rasmus Jarlov gjorde en parkeringsvagt ham opmærksom på, at han ikke måtte holde der. Og det udløste lidt mundhuggeri på pladsen.

– Han sagde, at jeg ville få en bøde, hvis jeg parkerede der, og det meddelte jeg ham så, at jeg ville gøre alligevel. Havde jeg fra start vidst, at jeg ikke kunne parkere på handicappladsen, kunne jeg måske have arrangeret en måde at gøre det på, men på dette tidspunkt var mulighederne enten at parkere på handicappladsen eller at tage hjem uden at få deltaget i den debat, som jeg var taget til Bornholm for, står der i opslaget.

En overdrevet historie

Politikeren er efterfølgende blevet informeret af politiet om, at vagten havde ret i, at det var ulovligt at parkere på pladsen uden et handicapskilt, hvilket Rasmus Jarlov accepterer.

– Der er ikke nogen diskussion om, at jeg er klart skyldig i en ulovlig parkering, og det beklager jeg naturligvis. Mange vil sikkert sige, at jeg burde kende reglerne for handicapparkering. Jeg har aldrig brugt det før, og jeg var ikke sikker på reglerne, skriver folketingsmedlemmet.

Han mener, det er nødvendigt at fortælle sin side af historien, fordi episoden ifølge ham er blevet overdrevet på en måde, hvor der er blevet gjort et forsøg på at miskreditere ham.

– Det er helt fair, at jeg får kritik for at have dummet mig, men det er ikke hverken lovligt eller rimeligt at skrive i Ekstra Bladet og overalt på sociale medier, at jeg har blokeret fire handicapparkeringspladser med det formål at genere en parkeringsvagt og derefter spadserede væk, når sandheden er, at jeg parkerede på én handicapparkeringsplads, fordi jeg stod i en situation, hvor jeg havde misforstået nogle regler, skriver Rasmus Jarlov i en mail til Tidende.

– Jeg tør ikke love, at jeg aldrig får en parkeringsbøde igen. Jeg er ikke renere end andre mennesker. Men man skal gøre sit bedste som folketingsmedlem, og det burde naturligvis have været bedre her. Det kan der ikke være to holdninger til, afslutter Rasmus Jarlov sit opslag på Facebook.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT