32-årig taget for narkokørsel

NOTITS | KRIMI | Torsdag 10. april 2025 • 10:16
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KRIMI | Torsdag 10. april 2025 • 10:16

Politiets målebil holdt onsdag morgen på Sdr. Landevej i Nexø, hvor en enkelt bil blev målt til at køre mere end de tilladte 80 kilometer i timen. Den blev målt til 100 kilometer i timen, fortæller politiet.

På Haslevej uden for Rønnes byskilt fik en 44-årig mand fra Rønne en bøde på 1.000 kroner for ikke at have medbragt sit kørekort, og en 32-årig mand fra Rønne blev sigtet for at køre bil under påvirkning af euforiserende stoffer, da en narkometertest viste, at han var påvirket af cannabis.

KAMPEN OM KULHUSET

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer
TOPNYHED | ABONNENT

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer

Morten Pedersen, der sammen med arkitekt Dorte Mandrup vil omdanne det historiske kulhus i Sandvig til bolig, tager nu bladet fra munden. Han kalder naboernes indsigelser for hykleriske.
Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Sandvig har en svær opgave foran sig. Sagen om det historiske kulhus skal landes, så byen får liv, kulturarven sikres og indbyggerne fortsat kan nyde deres nuværende forhold.
FÅ ABONNEMENT