I de seneste år har Åvangsskolen i Rønne arbejdet på at omdanne sine udearealer for at sikre inspirerende og motiverende lærings- og legerum for skolens elever udendørs. I den forbindelse ønsker skolen nu at opføre et orangeri, der skal fungere som et grønt og bæredygtigt læringsmiljø, værested for skolens elever og ramme om fællesskaber, der fremmer elevernes trivsel.
Det fremgår af dagsordenen til natur-, miljø- og planudvalgets møde onsdag.
Kommunalpolitikerne skal tage stilling til en anlægsbevilling på netto 261.250 kroner til projektet. Der er endnu ikke søgt om byggetilladelse til etablering af orangeriet, da Åvangsskolen afventer politisk stillingtagen til finansiering af projektet.
Åvangsskolen har selv søgt og fået bevilget penge fra eksterne fonde, der sammen med en egenfinansiering fra skolens driftsmidler og øvrige midler gør det muligt at etablere orangeriet. Skolen søger desuden om tilskud fra flere fonde for at kunne nedbringe sin egen andel af den samlede finansiering. Som følge af annoncerede prisstigninger i 2023 besluttede Åvangsskolen at indgå kontrakt om indkøb af orangeriet i december 2022. Første rate på 156.150 kroner er afholdt på en mellemregningskonto.