Hvis man fra fugletårnet forsætter ad Skørrebrovejen, vil den slå et knæk og føre forbi nogle ejendomme. Ved et rødt hus bliver ravnene fodret med ådsler og anden føde. Hver eftermiddag sidder mange ravne oppe i træerne og venter. Af og til 50 ravne.
Ravne er Nordens gribbe
Mange rådyr bliver dræbt ved øens landeveje, dagen efter er de fjernet af Falck, kommunen eller Naturstyrelsen. Man siger, at døde dyr ikke pynter naturen, selv om ådsler er en del af naturens kredsløb. I Spanien forsvandt alle gribbe, da man fjernede døde dyr i naturen. Da myndighederne på ny gav tilladelse til ådsler, vendte de spanske gribbe tilbage.
Vore egne nordiske gribbe er ravne, røde glenter og havørne. Hvis en ravn opdager et dødt dyr, skriger den hæst, et øjeblik efter kommer andre ravne flyvende. Først hakker de øjnene ud på det døde dyr, bagefter flænser de kødet. Kort efter kommer spyfluerne, som kan lugte kød på flere kilometers afstand. De lægger æg på ådslet, og få timer efter vil deres larver æde af det. Derefter kommer ådselsbiller og ådselsgravere. Forrådnelsen af dyret frigør jordens fosfor og kvælstof til glæde for planter. Skelettet bliver ædt af små mus. Mus elsker kalken i knoglerne til deres alt for korte liv. Alle døde dyr skaber liv i naturen.