Det tager Oliver et helt kvarter at juble færdig, efter han har fortalt farmor og farfar nyheden. Men så er kræfterne også brugt op, og knægten kravler til køjs.
– Han sover godt den nat, siger Michelle Matttsson. Inden Oliver lukker øjnene, leverer han dog lige en børnesnedig sammenligning med mors lange indsats for at bremse skoleskiftet, som nu endelig har båret frugt.
– Det er det samme, som hvis jeg brokker mig i 14 dage over, at jeg ikke må få en is, siger han.
Mor er ikke helt enig i den analyse.
– Jeg havde nok givet op lidt før, hvis du havde brokket dig over en is i 14 dage, svarer hun.
Is og slikkepinde
Nyheden har ikke helt bundfældet sig endnu. Så det da bliver onsdag morgen, flyver Oliver ud af sengen igen.
– Han står jublende op og er rigtig glad for at komme i skole, fortæller Michelle Mattsson. Henne i Olivers klasse er lærerne også glade for nyheden om, at de ikke skal miste nogen af deres elever.
– Hans klasselærer har købt is og slikkepinde, og det var tegnet flag på tavlerne. Så de fejrer det rigtig meget i klassen, og det var en god skoledag for ham, siger Michelle Mattsson.
Hele situationen med det ufrivillige skoleskift har også påvirket personalet meget.